Ausztráliában a világon a legmagasabb a melanóma előfordulási gyakorisága, a kontinensnyi országban hatóránként egy beteg meghal a rosszindulatú bőrrákban.
Az ausztrál melanómakutató iIntézet és a sydneyi Macquarie Egyetem kutatói a hároméves klinikai vizsgálatok során egy új immunonkológiai készítmény, a Pembrolizumab (Keytruda) hatékonyságát hasonlították össze a hagyományosan alkalmazott Ipilimumab (Yervoy) eredményességével. Mint kiderült, a Keytruda nevű gyógyszer alkalmazásával a betegek több mint 74 százalékánál értek el egy éven túli túlélést, míg a Yervoy esetében ez az arány csupán 58 százalékos volt.
Georgina Long, az ausztrál melanómakutató intézet docense áttörésnek nevezte az eredményt nemcsak a melanómában szenvedők, hanem az összes rákos beteg szempontjából.
„A világon elsőként hasonlítottuk közvetlenül össze két hatékony immunonkológiai készítmény eredményességét, s bebizonyítottuk, mennyivel hathatósabb az új gyógyszer” – fogalmazott Georgina Long, aki szerint az orvosságot áttétes melanómás betegeknél érdemes alkalmazni vagy olyan pácienseknél, akiknél a bőrdaganatot nem lehet sebészetileg eltávolítani.
Az immunonkológiai készítményekkel célzottan igyekeznek befolyásolni az immunrendszert, hogy képes legyen felismerni és elpusztítani a tumorsejteket. A melanóma esetében mind a tumorszövetben, mind a perifériás vérben kimutathatók a daganat felismerésére képes T-limfociták, amelyek a sejtes immunválaszért felelősek. Az esetek többségében azonban a T-sejtek nem képesek a tumor növekedését féken tartó hatékony immunválasz kiváltására. Az új terápiák a sejtes immunválasz akadálymentesítését célozzák, a Keytruda a T-limfociták PD-1 receptorait, a Yervoy pedig a CTLA-4 jelfogóit blokkolják.