Az agy egyik kérgét is elvékonyítja a népszerű tabletta

A sokak által használt szer az agy azon kérgében tesz kárt, amelyik az érzelmi és robbanékonyságkontrollért felelős.

Konopás Noémi
2015. 05. 10. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hízás, hányinger, fejfájás, csökkent libidó – többek között ezeket a tüneteket észlelhetik magukon azok, akik hormonális fogamzásgátló tablettát szednek. Ám most úgy tűnik, egy újabb mellékhatásra is fény derült: ezek a szerek elvékonyítják az agy elülső részét, az úgynevezett orbitofrontális kérget, legalábbis ezt bizonyítja a kaliforniai egyetem és a Harvard új, közös tanulmánya – írja a Focus.de. A kísérletek során az idegtudósok 90 nőt vizsgálva megfigyelték, hogy azoknál, akik hormonális fogamzásgátló tablettát szedtek, szignifikánsan vékonyabb volt a fent említett agyterület, mint akik nem éltek ezzel a módszerrel. Az úgynevezett orbitofrontális kéreg az érzelmi és impulzuskontrollért felelős. Ennek az agyterületnek az elvékonyodása magyarázat lehet arra, hogy a tabletták egyes nőknél depressziót és szorongást idéznek elő. Arról, hogy valóban kell-e félniük az említett agyterületük elvékonyodásától a tablettát szedő nőknek, szakértőt kérdeztünk.

Az idézett vizsgálat szerint a fogamzásgátló tablettát szedő nők orbitofrontális kérge valóban szignifikánsan vékonyabbnak bizonyult az antibébi-tablettát nem szedő, azonos korú, normális, természetes ciklusú nőkhöz viszonyítva – mondta az mno.hu-nak Kovács Krisztina. A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet molekuláris neuroendokrinológiai csoportjának kutatója szerint az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy a kéregvastagság kismértékben a természetes menstruációs ciklussal bíró, fogamzásgátló tablettát nem szedő nőkben is ciklusos változást mutat, ami azt jelzi, hogy a női szervezetben természetesen jelen lévő ösztrogén és a progeszteron is hatással van az agykéreg térfogatára. A közölt adatok gondosabb analízise azt is elárulja, hogy a legtöbb esetben csak az úgynevezett follikuláris fázisban (a vérzés első napjától a hormonkibocsátást segítő hormon szintjének emelkedéséig) mért kéregvastagság különbözött a hormont tartalmazó pirulát szedő nőkétől – tette hozzá a szakértő.

„Nem hinném, hogy az orbitofrontális kéreg elvékonyodása fogamzásgátló tablettát szedő nőknél veszélyes lenne, hiszen az MRI-ben tapasztalt változásokon kívül a vizsgálat nem jelzett funkcionális különbséget a vizsgálati csoportok között” – hangsúlyozta a kutató. Mint kifejtette: a kéreg kismértékű elvékonyodása még nem szükségszerűen okoz drámai változásokat a működésben. Az orbitofrontális kéreg az agykéreg azon területe, amely abban segít, hogy gyorsan tudjunk alkalmazkodni a változó környezeti tényezőkhöz. Ez az agyi terület kiemeli a környezetből jövő jelek és ingerek közül azokat, melyek az egyén számára fontosak akár érzelmi, akár tapasztalati szempontból, és e szerint alakítja döntéseinket – emelte ki Kovács Krisztina. Mint mondta, ez a kéreg része annak a központi idegrendszeri hálózatnak, mely szerepet játszik az érzelmek és a robbanékonyság kontrolljában. Ezt az agyterületet vékonyítja a fogamzásgátló szedése. Számos pszichiátriai megbetegedésben kimutatták ennek a területnek az elvékonyodását, amely elváltozás összefüggést mutat a hirtelen hangulatváltozásokkal és a szociális összeférhetetlenséggel is.

Ugyanakkor az említett tanulmány nem vizsgálta, hogy voltak-e magatartási és érzelmi változások a vizsgált hölgyeken és hogy ezek összefüggésbe hozhatóak-e statisztikailag egyes agykéregrészletek elvékonyodásával – emelte ki a kutató. Mint mondta: a hangulatváltozások nemcsak a fogamzásgátlót szedők, de a természetes úton ciklusban lévő nők egy részénél is feltűnőek lehetnek és mindenképpen összefüggésbe hozhatók a reprodukciós aktivitást befolyásoló hormonok változásaival. A hangulati élet változásait azonban nemcsak a fent említett kéregterület szabályozza, ezeket a változásokat azonban a tanulmány nem vizsgálta – hívta fel a figyelmet.

A fogamzásgátlók pszichés és magatartási mellékhatásainak kutatásával mind a mai napig jóval kevesebbet foglalkoztak, mint a testi tüneteket okozó mellékhatásokkal. A fogamzásgátlókat szedő nők nagyobb százalékban számolnak be depressziós hangulatról, szorongásról és a szexuális funkciók csökkenéséről. Az unipoláris depresszió (olyan állapot, amelyben az élet sivárnak, terhei nyomasztónak tűnnek) és a szorongás előfordulása amúgy is sokkal gyakoribb nőknél, mint férfiaknál, ami arra utal, hogy a női nemi hormonok mind a fejlődés, mind a ciklus során, sőt a fogamzásgátlókkal a szervezetbe jutván érzékenyíthetik a nőket ilyen pszichés betegségekre – emelte ki Kovács Krisztina.

Mint a kutató elmondta: még érdekesebb, hogy egy felmérés szerint a fogamzásgátlót szedők inkább a rövid távú kapcsolatokat részesítik előnyben, mint azok, akiknek természetes a ciklusuk és nem szednek tablettát, ami a társhoz való kötődés zavarát is jelezheti. A szakértő arról is szólt, hogy ugyanakkor a menstruáció előtti, úgynevezett premenstruációs szindrómát és a még súlyosabb pszichés panaszokkal járó premenstruációs diszfóriát (rossz közérzetet) gyakran gyógyítják fogamzásgátló tabletták és antidepresszánsok kombinációjával.

Mint Kovács Krisztina hangsúlyozta: az újonnan felfedezett, hormontartalmú szerek hatására az agykéreg egyes területein bekövetkező szerkezeti változások óvatosságra intenek a fogamzásgátlók használatával kapcsolatban. A kutató azt javasolja, hogy a testi mellékhatások mérlegelése mellett figyelembe kell venni az esetleges pszichés és magatartási rizikótényezőket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.