Érdekes adatokat hozott a Merkúrról az űrszonda

A felfedezés „fontos információt jelent a Merkúr belső termikus és dinamikus fejlődéséről”.

2015. 05. 08. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felfedezés „fontos információt jelent a Merkúr belső termikus és dinamikus fejlődéséről” – fogalmazott Catherine Johnson, a British Columbia Egyetem munkatársa a Science amerikai tudományos lapban megjelent tanulmányban.

A tudósok előtt egy ideje ismert volt már, hogy a Merkúr, a Naphoz legközelebbi bolygó a Földéhez hasonló, de annál kissé gyengébb mágneses mezővel rendelkezik. Az erőteret a mélyen a bolygó magjában lévő folyékony vas mozgása idézi elő.

A Messenger (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) űrszonda 2004-ben hagyta el a Földet, négy évvel később érte el a Merkúrt és 2011 óta keringett a bolygó körül, miközben értékes adatokat küldött a Földre. Az elmúlt hónapokban hihetetlen, 15 kilométeres közelségbe került a bolygó felszínéhez, majd április 30-án lezuhant rá.

Amikor a Messenger közel repült a Merkúrhoz, magnetométere adatokat gyűjtött a bolygó felszínén lévő sziklák mágnesességéről – fejtették ki a szakértők. Ezekből az apró jelekből kiderült, hogy a Merkúr mágneses mezeje nagyon ősi, kora 3,7 és 3,9 milliárd év közöttire tehető. Maga a planéta megközelítőleg akkor alakult ki, amikor a Föld, tehát mintegy 4,5 milliárd éve.

„Ha nem tettük volna ezeket az utóbbi megfigyeléseket, sohasem tudtuk volna meg, hogyan alakult ki az idők folyamán a Merkúr mágneses mezeje. Csak arra várt, hogy elmesélje nekünk a történetét” – fogalmazott Johnson. A Földön kívül a Merkúr az egyetlen bolygó a belső Naprendszerben, amely mágneses mezővel rendelkezik. Vannak bizonyítékok arra, hogy egykor a Marsnak is lehetett ilyen erőtere, az azonban eltűnt valamikor hárommilliárd évvel ezelőtt.

A Messenger műhold kutatási programját eredetileg egy földi évre tervezték, de a küldetés végül négy évig tartott. Ezalatt az űreszköz fantasztikus tudományos programot hajtott végre. Több mint 250 ezer felvételt készített és a Messengernek köszönhetően elkészült a Merkúr eddigi legpontosabb térképe. 2012-ben bebizonyosodott, hogy a bolygó pólusvidékein, a kráterekben bőséggel található vízjég és széntartalmú szerves anyagok, amelyeket a távoli múltban becsapódó aszteroidák és üstökösök hozhattak az égitestre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.