Évtizedek alatt elolvadhatnak a Mount Everest gleccserei

Az olvadó gleccserek mély tavakká alakulhatnak, amelyekből hegyi patakok indulhatnak útnak, elárasztva a hegyi falvakat.

2015. 05. 27. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nepáli, holland és francia kutatók szerdán bemutatott tanulmánya szerint a Himalája-hegységben lévő gleccserek mérete legalább 70 százalékkal csökkenhet, vagy szinte teljesen el is olvadhatnak az évszázad végére a klímaváltozás miatt.

„A legrosszabb esetben a gleccserek 99 százaléka eltűnik. De még ha lassítjuk is a károsanyag-kibocsátást, akkor is 70 százalékos zsugorodásra kell számítanunk” – mondta a tanulmányt vezető Joseph Shea, a katmandui Nemzetközi Hegyi Kutató- és Fejlesztőközpont (ICIMOD) gleccserhidrológusa. Az eredmény attól függ, hogyan emelkedik vagy változik a jövőben a károsanyag-kibocsátás mértéke, és a kibocsátott gázok milyen hatással vannak a régióban a hőmérsékletre, a havazásokra és esőzésekre.

Az elmúlt évben Shea kollégáival bemutatott egy műholdfelvételek alapján készített tanulmányt, amely szerint a Himalája gleccserei 1977 és 2010 között jelentős mértékben összezsugorodtak. A The Xyrosphere című tudományos folyóiratban szerdán megjelentetett kutatási eredményeik még drasztikusabb képet festenek a klímaváltozásnak a Himalája-régióban kifejtett hatásairól.

Az ázsiai magashegyi régió – amelybe a Himalája is tartozik – gleccserei tartalmazzák a sarkköri területeken kívül a legnagyobb tömegű jeget.

Kutatásaik során a tudósok megvizsgálták a világ legmagasabb hegyének időjárását és készítettek egy modellt a Mount Everest klímakörülményeiről. Számításaik során az üvegházhatású gázok kibocsátásának lehetséges mértéke alapján különböző forgatókönyvek szerint növelték a hőmérsékleti értékeket, hogy így következtessenek a gleccserek jövőbeli állapotára.

Shea kiemelte: az olvadó gleccserek mély tavakká alakulhatnak, amelyekből hegyi patakok indulhatnak útnak, elárasztva a hegyi falvakat. Ráadásul a gleccserolvadás az Everest-régió vízellátására is hatással van, mivel hosszú távon így kevesebb olvadékvíz áramlik a Dudh Kosi folyóban, amely sok nepáli számára az ivóvízellátást biztosítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.