Újabb sikeres kísérletek a CERN-ben

Továbberősítették a részecskefizika standard modelljét a genfi kutatóközpontban folyó kísérletek.

2015. 05. 14. 1:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenséget a nagy hadronütköztető (LHC) egy-egy detektorában, az LHCb-ben és a CMS-ben folyó kísérletek során figyelték meg 2011-ben és 2012-ben.

A részecskefizika standard modelljének feltételezése szerint a B-mezon részecske egymilliárd bomlása során mindössze négyszer történik ez a jelenség, de korábban még soha nem figyelték meg. A kísérletekből nyert mérési adatok utalnak arra is, hogy létezik egy hasonló, de még ritkábban mérhető bomlás, a Bs-mezon részecske két müonra való bomlása – írták a szakemberek tanulmányukban.

A B- és a Bs-mezonok ritka mezonok, egy kvarkból és egy antikvarkból álló instabil szubatomi részecskék, erős kölcsönhatásban állnak egymással. Az ilyen részecskék csak nagyon nagy energiájú ütköztetésen jönnek létre, részecskegyorsítókban vagy például a természetben, nagy energiájú kozmikus sugárzásban.

A standard modell (SM) valamely fizikai jelenségnek, eseménynek vagy rendszernek a szakemberek többsége által elfogadott, de bizonyosan nem teljes matematikai-fizikai leírása. Az 1970-es évek elején vázolták fel a részecskefizika standard modelljét, amely az alapvető részecskék kölcsönhatásait vizsgálja gravitáció nélkül: az elektromágneses, a gyenge és az erős kölcsönhatást. A CERN nagy hadronütköztetőjében folyó kísérletek e standard modellt tesztelik.

A CERN CMS és LHCb detektoraiban végzett kísérletek első önálló eredményeit a Bs-mezon bomlásáról 2013 júliusában ismertették a CERN szakemberei. Ezek az eredmények nagyon magas szintű statisztikai bizonyosságúak voltak, de mindkét kísérletben 5 szigma alattiak voltak. (A szigma a részecskefizikai kísérletek bizonyosságát jelző érték, és 5 szigma statisztikai pontosság szükséges egy megfigyelés bizonyításához.)

A két kísérlet adatainak összevont elemzése azonban teljesíti ezt a követelményt, eléri a 6,2 szigmát. Ez az első eset, hogy a CMS és az LHCb adatait közösen elemezték a szakemberek – olvasható a tanulmányban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.