Veszített tömegéből a Déli-sark szárazföldi jege

2009 óta 750 kilométernyi partszakaszon több gleccser összesen 300 köbkilométer jeget engedett az óceánba.

2015. 05. 22. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bristoli Egyetem tudósai a bremerhaveni Alfred Wegener Sark- és Tengerkutatási Intézet (AWI) kutatóival együttműködve elemezték ki a CryoSat-2 műhold adatait, melyek szerint 2009 óta 750 kilométernyi partszakaszon több gleccser máig összesen 300 köbkilométer jeget engedett az óceánba. Ez csaknem 350 ezernyi Empire State Building térfogatának felel meg – fogalmazott Bert Wouters, a kutatás vezetője. A jelenség következtében globálisan növekszik a tengerek vízszintje – közölték a szakértők a Science című szaklapban bemutatott tanulmányukban.

A tudósok szerint a hirtelen változás nem a hőmérsékletet vagy a hóesés mértékét érintő eltérésekkel, hanem a klímaváltozás okozta meleg tengeri áramlatokkal magyarázható. „A felmelegedés hatására elkezdett olvadni az eddig a félsziget stabilitását biztosító selfjég alsó rétege” – mondta Veit Helm, az AWI geofizikusa. A selfjégnek – a tenger felszínén lebegő, de a parthoz kapcsolódó jégtáblának – olvadást lassító hatása ezáltal csökkent, a szárazföldi jég egyre gyorsabban vékonyodik – véli Helm. Az érintett terület az Antarktisz más gleccsertömegeihez képest eddig stabilnak számított, egyes gleccsereinek felszíne azonban 2009 óta évente négy métert veszített vastagságából, a régió jégtáblái pedig az elmúlt két évtizedben vastagságuk csaknem egyötödét elveszítették.

„A tény, hogy egy ekkora területen ilyen sok gleccser kezd el veszíteni a jegéből, meglepetés volt” – mondta Wouters. A jégveszteség ráadásul olyan sok, hogy egy másik műhold még a Föld mágneses erőterének kis változását is észlelte. Az Antarktisz más területeihez képest az Antarktiszi-félsziget déli része kevésbé ismert, kevesebbet tanulmányozták, ironikus módon pont azért, mert eddig nem történt rajta sok változás – közölte Wouters. A változások okának megállapításához és az olvadás további mértékének becsléséhez további adatok gyűjtésére van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.