A szoptatás csökkentheti a gyerekkori leukémia kockázatát

A fehérvérűség a leggyakoribb gyerekkori rosszindulatú rákos megbetegedés.

2015. 06. 02. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Efrát Amitaj és Lital Kejnan-Boker, a Haifai Egyetem szakemberei az okokat kutatva 18 korábbi tanulmányt fésültek át, hogy összefüggést találjanak a szoptatás és a gyermekkori leukémia között. Az 1960 és 2014 között végzett kutatások 10 292 leukémiás esetet vizsgáltak, a kontrollcsoportokat 17 517 ember alkotta.

A szakemberek megállapítottak, hogy 19 százalékkal kisebb a leukémia kialakulásának az esélye azoknál a gyermekeknél, akiket legalább hat hónapig vagy tovább szoptattak azokhoz képest, akiket egyáltalán nem vagy kevesebb ideig szoptattak.15 másik tanulmány elemzéséből az derült ki, hogy a valamennyi ideig szoptatottak esetében 11 százalékkal kisebb a gyermekkori fehérvérűség kockázata a nem szoptatottakkal szemben.

Az anyatej számos biológiai mechanizmusa adhat magyarázatot az összefüggésre: sok immunológiailag aktív összetevőből áll, gyulladáscsökkentő mechanizmusból, amelyek hatással vannak a gyermek immunrendszerére – írták a kutatók az amerikai orvostudományi társaság folyóiratában (JAMA).

A fehérvérűség rosszindulatú rákos megbetegedés, a vérképző sejtekből indul ki. A leukémia a csontvelőben lévő éretlen és érettebb vérképző sejtek szabályozás alól kiszabadult felszaporodásának eredménye. Világszerte a rosszindulatú daganatos megbetegedések mintegy 3 százalékát teszik ki, a 15 éven aluli gyermekek körében a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.