Viszlát, Habsburgok!

308 éve elképzelhetetlen dolog történt: Rákócziék megfosztották trónjától József császárt.

Veczán Zoltán
2015. 06. 14. 9:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Eb ura fakó, József császár mától nem királyunk!” – kiáltotta Bercsényi Miklós kuruc főgenerális, miután II. Rákóczi Ferenc fejedelem maga vezette fel I. József trónfosztását az ónodi országgyűlésen; ezzel megszakadt a Habsburg-ház évszázados uralma Magyarország felett. Az új király választását a következő országgyűlésre halasztották, addig pedig Rákóczira bízták az ország feletti fejedelmi hatalom gyakorlását.

A Rákóczi-szabadságharc az előző években érte el csúcspontját: 1706-ra gyakorlatilag az egész ország kuruc kézen volt, néhány nagyobb várat, a császárhű Szászföldet és a Határőrvidéket kivéve, annak ellenére, hogy a spanyol örökösödési háborúban ekkor már az osztrák–angol szövetség állt győzelemre a Rákóczit támogató francia–bajor csapatokkal szemben. A kuruc hadsereg ekkor már 70 ezer főt számlált, bár felszereltségében elmaradt a császáriaktól. XIV. Lajos francia király ugyanakkor azzal az ürüggyel vonakodott a nyílt szövetségkötéstől, hogy nem szövetkezhet lázadókkal.

A két fél kiegyezését sürgették Ausztria szövetségesei, Anglia és Hollandia is, ugyanakkor az 1705 ősze óta tartó tárgyalások ekkorra megrekedtek. Bercsényi, a tárgyalások vezetője ugyanis ragaszkodott az Aranybulla 1687-ben eltörölt ellenállási jogának visszaállításához, amitől Bécs ódzkodott, ahogy Erdély külön fejedelemségként megtartásától is, amelynek fejedelmi címéről Rákóczi nem volt hajlandó lemondani – az Erdélyi Fejedelemség függetlenségét és magyar kézben tartását már Bocskai István fejedelem utódai lelkére kötötte.

Ugyanakkor számos társadalmi és gazdasági probléma volt, amely orvoslásra várt: ezek közül az egyik a harcoló jobbágyok és nemesek közötti érdekellentét volt, amely végigkísérte a felkelés nyolc évét, a vetési pátens ellenére, amely mentesítette a harcoló jobbágyokat minden közteher alól.

Egy másik gond – francia segélyek ellenére – az állandó pénzhiány volt, amelyet a fejedelem, miután a pénzverdés bányavárosok – Körmöcbánya és Nagybánya – elfoglalása ellenére nem jutott elég nemesfémhez, milliónyi rézpénz kibocsátásával próbálta orvosolni, amelyekre óriási személyes vagyona jelentette a fedezetet; ezekkel a „Pro Patria et Libertate” feliratozásuk után libertásnak elnevezett érmékkel fizették a zsoldot, ezek azonban egyre inkább elértéktelenedtek. Végül a fejedelem legjobb meggyőződése ellenére 1706-ban már adó kivetésére kényszerült; ezt a helyzetet is fel kellett oldani valahogy.

Ezért Rákóczi országgyűlést hívott össze, amelyet 1707. május 31-én nyitottak meg. A felvetett gazdasági kérdések aktualitását jelezte, hogy június 9-én Turóc vármegye követei sérelmeik hangoztatása mellett meg akarták volna tagadni az adófizetés rájuk eső részét; a kialakult vita odáig fajult, hogy Rákóczi az ellene vádaskodáson megsértődve lemondásával fenyegetőzött. Erre hívei karddal szereztek igazságot a turóciakon (címlapképünkön, Orlai Petrich Soma híres festményén a Rákóczi lábához borulva kegyelmet nyerő Zay András turóci ügyvéd látható), a megmaradtakat pedig védőőrizetbe helyezték.

Az események Rákóczit visszarettentették volna, aki nem akart zsarnoknak tűnni, de végül a szenátus meggyőzte, hogy éppen hogy siettetni kell a trónfosztást.

Előtte azonban elrendezték a rézpénzek és az adózás ügyét: a libertásokat leértékelték, kijelentve, többet nem veretnek; és sor került egy olyan adóügyi reformra, amelyhez jelentőségében csak a százötven évvel későbbi jobbágyfelszabadítás fogható: bevezették a közteherviselést. Azaz a nemeseknek, papi személyeknek, polgároknak és közembereknek egyaránt adózniuk kellett: szakítva a feudalizmussal egy polgári jellegű, sajátos vagyon- és személyi jövedelemadót vezettek be (a közteherviselés fogalmat Rákóczi használta először anyanyelvünkön), hazánk történetében az 1542-es vagyonadótól eltekintve először törvénykezve a nemesek adókötelezettségéről.

Június 13-án Rákóczi maga személyesen terjesztette az országgyűlés elé a Habsburg-ház trónfosztásának javaslatát, Bercsényi pedig támogató beszédet tartott a javaslata mellett. „Eb ura fakó!” – hangzott el Bercsényi beszéde végén, utalva arra, hogy kutyának (sem) ura a fakó (szőke) császár. Az országgyűlés elfogadta a trónfosztási javaslatot, a vonatkozó cikkelyben pedig így fogalmaztak: „teljes jókedvünkből és szabad akaratunkból hazánkban interregnumot lenni vallunk, tudniillik országunkat király nélkül lenni jelentjük és hirdetjük”, Rákóczit pedig megbízta a fejedelmi teendők ellátásával és a király személyének kiválasztásával.

Rákóczi pedig királyt próbált találni az országnak, de első jelöltje, a bajor választófejedelem, Miksa Emánuel visszautasította a koronát, mivel az örökösödési háborúban elvesztette Bajorországot; ugyancsak kitért a lehetőség elől Frigyes porosz király, mivel a Habsburgok szövetségeseként nem fogadhatta el a koronát. (Ennek ellenére nem a trónfosztás vágta el a békekötés lehetőségét a Habsburgokkal, hiszen a császáriak Erdély és a nemesi ellenállás ügyében hajthatatlanok voltak.)

Végül a hadiszerencse is a kurucok ellen fordult, egy évvel a nevezetes országgyűlés után, 1708. augusztus 3-án Trencsénnél csatát vesztettek, ekkortól dezertálások és a kitört pestisjárvány nehezítette a helyzetet; a kurucok Északkelet-Magyarországra szorult vissza. Rákóczi szövetségesek megnyerése érdekében külföldön tárgyalt, ez idő alatt a helyettesének kinevezett Károlyi Sándor tudta és beleegyezése nélkül békét kötött a császárral, a kurucok pedig Majténynél letettél a fegyvert 1711. április 30-án.

A béke egyrészt kedvező volt: amnesztiát adott a szabadságharcosoknak, biztosította a vallásszabadságot, az országgyűlés összehívását, rendezte a rendi sérelmeket, de a szabad királyválasztás jogát nem állították vissza, és önálló magyar hadsereg felállításáról sem rendelkezett; emellett bebetonozta a rendi kiváltságokat, ezzel eltörölve a fejedelem polgári társadalom irányába tett intézkedéseit, például a közteherviselést.

Rákóczi pedig már soha többet nem tért haza Magyarországra, habár a béke hűségeskü fejében még birtokaiban is meghagyta volna a fejedelmet: birtokát császárhű nemesek között osztották fel.

(A cikk Szilágyi Sándor: A Magyar Nemzet Története, Dr. Márki Sándor: II. Rákóczi Ferenc, az Ado.hu, valamint a vonatkozó Wikipedia-cikkek alapján készült.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.