Fel kellene hagynunk kedvenc ételeink fogyasztásával?

A pálmaolaj mindenben benne van, gyártása pedig nagyban hozzájárul az erdőirtáshoz.

Marosi Adrienn
2015. 07. 06. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország környezetvédelmi minisztere, Ségolène Royal nemrég arra buzdította az embereket, hogy hagyjanak fel a Nutella fogyasztásával, mert véleménye szerint a termék gyártása nagyban hozzájárul az erdőirtáshoz.

Arra szólította fel a Nutellát előállító Ferrero céget, hogy más alapanyagból készítse a mogyorókrémet. „Újra kell ültetnünk rengeteg fát a masszív erdőirtás miatt, ami globális felmelegedést is eredményez. Nem szabad több Nutellát ennünk, hogy csak egy példát mondjak, mert pálmaolajból készül” – jelentette ki Royal a Canal+-nak.

A Ferrero később ki is adott egy közleményt. A cég Royal nevének említése nélkül leszögezte: tisztában van a környezetvédelmi kockázatokkal, és biztonságos módon igyekszik beszerezni a pálmaolajat.

Később Ségolène Royal elnézést kért, miután olasz kollégája, Luca Galetti felszólította, hogy „hagyja békén az olasz termékeket” – adta hírül a The Guardian.

A pálmaolaj vagy pálmazsír az olajpálma nevű növény húsos gyümölcshéjából sajtolt növényi zsiradék. A Jane Goodall Intézet adatai szerint olajpálma ültetvények létesítése céljából napi 20 hektárnyi esőerdőt tüntetnek el a föld színéről. A pálmaolajat többek között bioüzemanyag előállítására használják, de keresett alapanyaga sok élelmiszernek (margarin, fagyi, porleves), mosószernek és kozmetikumnak (rúzs, szappan, sampon) is.

„Ezer bocsánat a Nutellával kapcsolatos vitáért. Egyetértek azzal, hogy a fejlődést kell támogatnunk” – jelentette ki Twitter-üzenetében a francia miniszter. Egy másik vezető olasz politikus, Michele Anzaldi egyenesen követelte Royal bocsánatkérését. Úgy fogalmazott: „súlyosan és csúnyán” megbántották az „olasz kiválóságot”.

A Ferrero pálmaolaj-felhasználásának közel 80 százalékát Malajziából biztosítja, a fennmaradó rész pedig Pápua Új-Guineából, Brazíliából és Indonéziából származik.

Két és fél évvel ezelőtt francia politikusok már próbálták elérni, hogy 300 százalékos adót vessenek ki a pálmaolajra, mondván, elhízást okoz és felhasználása környezetvédelmi károkkal jár. A kezdeményezés azonban akkor nem járt sikerrel.

Utánajártunk, vajon valóban ekkora veszélyt jelent-e a természetre nézve a pálmaolaj előállítása.

Jolánkai Márton egyetemi tanár, a Szent István Egyetem Növénytermesztési Intézetének igazgatója az MNO-nak elmondta: majdnem minden trópusi mezőgazdasági termelés, ami hirtelen és nagy mennyiségben áll elő, valamilyen módon erdőirtáshoz vezet.

„Az biztos, hogy ahol egyszer már kiirtottuk az esőerdőt, ott még egyszer nem lesz” – hangsúlyozta, hozzátéve: ennek az egyik következménye az, hogy a legtöbb növény nem lesz képes olyan aktívan részt venni a fotoszintézisben, mint az erdő. Ám még ennél is nagyobb problémát jelent, hogy az elültetett növények többnyire nem fogják azt a talajvédő funkciót képviselni, mint amit az erdei ökoszisztéma biztosíthat.

A szakember kiemelte: az erdőirtás hosszú távon súlyos következményekkel jár. Egyrészt megbomlik a növényi ökoszisztéma és megváltozik az élővilág összetétele, pusztulni kezd.

Másrészt veszélyeztetjük az őshonos állatfajokat is. Egy-egy főemlős kiirtása is rendkívül fontos következmény, ám még ennél is jelentősebb lehet, hogy teljesen megbolygatjuk a mikrobiális és rovarvilágot, ezzel felborítva a teljes táplálékláncot.

A pálmaolaj esetében ennél jóval összetettebb a kép. Egyrészt – főként Délkelet-Ázsiában – hatalmas területeken irtották ki az esőerdőket azért, mert a vidék kifejezetten kedvező volt a pálmatermesztéshez, ezzel pedig valóban igen nagy mértékű erdőirtás ment végbe. Mindezért pedig sokan – teljes joggal – az olajpálma-telepítést okolják.

Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg a növény termesztésének pozitív oldalairól sem: Nyugat-Afrikában például a történelem során hatalmas területeken irtották ki az esőerdőt, ezekre a részekre pedig gyakran olyan növények kerültek, például banánültetvények, melyek csupán 20-25 évig termelhetők monokultúrában. Ezekre a területekre később kifejezetten a talaj javítása és megőrzése, az eróziógátlás miatt kezdtek el olajpálmát telepíteni – hangsúlyozta.

Jolánkai Márton lapunknak elmondta: elsősorban azért használnak fel ilyen nagy mértékben pálmaolajat, mert messze jobb az összetétele és az ipari felhasználhatósága, mint a napraforgó-, a repce- vagy éppen a szójaolajnak. A növényi zsiradék pedig nem csupán fogyasztásunk nagy részét teszi ki, hanem a kozmetikumoknak is nagyon fontos összetevője.

Akár 170 millió hektárnyi erdő is eltűnhet a Földről a következő 15 évben a WWF tanulmánya szerint.

Ez Németország területének az ötszöröse. A legnagyobb veszteséggel a trópusokon kell számolni.

 

A legérintettebb területek Borneó, a délkelet-ázsiai Mekong folyó térsége és az Amazonas vidéke. A világ leghosszabb folyója erdős területeinek egyharmadát, azaz akár 48 millió hektárt elveszítheti.

Mint mondta, hasonló problémákat idézhet elő a közeljövőben a shea fa terméséből előállított zsiradék, a shea vaj is.

„Ennek az anyagnak történelmileg is óriási termelése van, mivel régen ebből készítették a gyertyát. Később az elektromosság megjelenése miatt a felhasználása háttérbe szorult, de most újra felfedezték, mert az összetevő nagyon hasznosnak bizonyul a kozmetikumokban. Már látom a következő katasztrófát: a shea is rengeteg fát fog kiszorítani a trópusokon” – vélekedett a szakember.

Az intézetigazgató a francia környezetvédelmi miniszter szavaival kapcsolatban kiemelte: amikor megpróbálnak környezetbarát megoldásokhoz folyamodni, gyakran nemzeti, üzleti és gazdasági érdekek lapulnak a háttérben. Ám alapvetően minden civilizált ország intézményeket hoz létre a folyamat megállítása érdekében, és vannak nemzetközi szervezetek, melyek fellépnek a környezet megóvásáért. Azonban többen vagyunk és nagyobb az igényünk annál, mint amit ez a bolygó elbír, így véleménye szerint főként az emberiség szaporodását kellene lelassítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.