Jönnek a robotok és elveszik a munkahelyünket?

Sofőr nélküli kamion és csomagokat szállító drón. Egyre több gép dolgozik ember helyett.

Havasi Zsolt
2015. 10. 23. 6:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Itt a jeges” – az 1950-es években, Magyarországon élők számára igen ismerős volt ez a felkiáltás. Amint elhangzottak a fenti szavak, mindenki tudta: megjött a jegesember, avagy a hagyományos jégszekrényekbe jeget szállító személy. A szakma egészen a villamos árammal működő hűtőszekrény elterjedéséig létezett. A 20. század közepén megjelent technológiai újítás egy akkor meglévő munkakört tett szükségtelenné. Manapság, a 21. századi hűtőszekrény (és sok más termék) gyártásába újabb elem lépett be. A gyárakban egyre több helyen egészíti ki vagy éppen váltja fel az emberi munkaerőt a robottechnológia. Ahogy korábban a jegesember állása szűnt meg, most már maga az ember jelenléte lett néhol szükségtelen. Az egyre több munkaterületet érintő változás félelmet generál: átvehetik-e a robotok az uralmat?

Amennyiben a kérdést a számok és adatok tekintetében vizsgáljuk, akkor a Nemzetközi Robotikai Szövetség ez év szeptember 30-án bemutatott, globális robotiparról végzett kutatását érdemes citálni. Az eredményekből kiderül, hogy 2018-ra az ipari robotok globális értékesítése éves szinten átlagosan 15 százalékkal fog nőni – ráadásul az öt meghatározó piaci szereplőhöz (Kína, USA, Japán, Dél-Korea, Németország) tartozik majd az eladások hetven százaléka. A kutatás további tanulságaira az Universal Robots ügyvezető igazgatója, Enrico Krog Iversen úgy reagált, hogy nem meglepő az az adat, miszerint tavaly majd 30 százalékkal emelkedett az ipari robotok eladása. Hiszen – mint ahogy fogalmaz – ez egy teljesen logikus következménye a jóval szélesebb körű automatizálási megoldásoknak, melyek egyre kiterjedtebb skálán érnek el a gyártóhoz.

„Egy új technológia nemcsak megszüntet, de teremt is munkahelyeket. Arra is érdemes gondolni, hogy a robotokat elő kell állítani, be kell programozni. Tény, egy robot létrehozásához speciális szaktudás kell, de nem feltétlenül fordul negatívba a számsor, ha azt nézzük, hány ember kell egy robot kifejlesztéséhez, a gyártáshoz szükséges beszállító kapacitás és szolgáltatások biztosításához, és hány ember veszti el emiatt a munkahelyét” – világította meg a kérdés másik oldalát Kiss Bálint az MNO-nak. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Irányítástechnikai és Informatikai Tanszékének vezetője szerint azért sem szabad a kérdést technikai problémaként kezelni, mert egy-egy adott technológia alkalmazása mögött valójában gazdasági döntések húzódnak. Persze a legjobb az, ha a robotok fejlesztése, gyártása, programozásuk és felhasználásuk ugyanabban az országban történik. De, mint kiemelte, a robotok például a szolgáltatások vagy az orvosi rehabilitáció szektorában új piacokat is teremtenek.

A logisztikai szektor kapcsán azonban több szakértő kongatta meg a vészharangot. Ugyanis a sofőr nélküli kamionok vagy a csomagokat szállító drónok kiválthatnak, feleslegessé tehetnek egyes hagyományos szolgáltatásokat és munkaköröket. A témakörrel kapcsolatban Kiss Bálint elmondta, hogy a robotika tágabb értelmezésébe tartozó szervizrobotoknak, illetve autonóm földi és légi járműveknek akkor van igazi hasznuk, amennyiben megbízható, olcsó és energiatakarékos technológiával tudják ellensúlyozni a hagyományos szolgáltatásokat kevés infrastrukturális befektetés mellett. „Nem újdonság az a tézis, hogy minden technológiai fejlődésben van kockázat. A politikai közösség feladata az, hogy megfelelő szabályozást alakítson ki” – emelte ki a szakember.

Mindenesetre fontos pont, hogy a technológia folyamatos változásához alkalmazkodni kell. Csányi Vilmos Széchenyi-díjas etológus a 24.hu-nak adott korábbi interjújában így fogalmaz: „nem arrafelé megy a világ, hogy inasok kellenek, mert jönnek a robotok, gépekre lesz szükség, és a gépekhez értő szakemberekre.” A tudós az oktatást jelöli meg mint az igényekhez illeszthető és hasznos tudást „előállító” területet.

„Magyarország jelenleg jól áll az oktatás, a kutatás és a robotfejlesztés terén” – jellemezte a hazai helyzetet Kiss Bálint. A BME docense rávilágított arra, hogy itthon egyre több kis- és közepes vállalkozás alkalmaz sikerrel robotokat, amelyek ma már ráadásul gazdaságosak lehetnek kisebb sorozatban gyártott termékek előállításában is. A robotgyártók célja – Kiss szerint – az, hogy olyan flexibilis manipulátorokkal álljanak elő, amelyet a felhasználó könnyen, gazdaságosan „testre szabhat”.

Hozzátette, hogy Magyarország vonzó környezetet biztosít az iparágban érdekeltek szempontjából: „egy nagy német robotgyártó cég nemrég egy kutató-fejlesztő központot telepített ide, de más jelentős cégek is jelen vannak szolgáltató- és szervizközpontokkal”. A hazai robotika oktatással kapcsolatos kérdésre Kiss Bálint kifejtette, hogy ebből a szempontból új kihívást jelent, hogy a háztartásokban a személyi számítógépek mellett a robotok is megjelennek. „A robotika egyre növekvő népszerűsége többek között abban áll, hogy a felnövekvő generáció már az anyatejjel (robotépítő játékokkal) szívja magába a tudományhoz szükséges alapvető, készségszintű tudást” – magyarázta a szakértő. Fontos további tényező az is, hogy a robotika több területet (az elektronikát, a mechanikát, a gépi látást és az informatikát) kapcsol össze, így a megszerzett tudás széleskörűen hasznosítható..

A tudás felhasználásának azonban számos célja lehet. A robotika iparának egyik fellegvárában, Japánban társadalmi céloknak rendelik alá a magas szintű technológiát. Ennek oka egyszerű: az ország „hiperöregedőnek” számít. A Global AgeWatch napokban publikált tanulmánya szerint Japánban a legmagasabb a hatvan évesek várható élettartama, emellett a világon egyedüli országként lakosságának majd egyharmada legalább hatvan év feletti. Hogyan próbálja megoldani a problémát az Abe Sinzó vezette kormány? Kiss Bálint kifejtette, hogy a robotika nemcsak a sci-fi filmekben megjelenő robotok miatt számíthat az emberek kitüntetett figyelmére, hanem azért is, mert a közvélekedés szerint ez az a tudományterület, amelynek köszönhetően az ember a saját képére hasonlatos szerkezeteket teremthet. Japánban pedig épp azzal próbálkoznak, hogy egy olyan robotokkal kiegészített világot hozzanak létre, amelyek a lehető legemberibb külsővel felruházva társként segítsék az idősöket – főleg a gondozás és egészségügy területén.

Ez az út Japán esetében nem meglepő, hiszen az ország elutasítja a bevándorlást, a munkaerőt, főleg a fizikailag megterhelő munkákat elvégző robotokkal helyettesítik. Mi sem támasztja alá jobban a folyamatot, mint az, hogy a szigetországban a Riken orvosi intézet Robear (Robotmaci) nevű robotot fejlesztett ki, mely alkalmas arra, hogy fekvőbetegeket emeljen fel az ágyból, a fürdőkádból vagy a kerekesszékből. A fejlesztők szerint a játékszerű külső létrehozása tudatos döntés eredménye. De a távol-keleti országban már van olyan hotel és gyár is, ahol csak robotok dolgoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.