Megjött a fotó a Plútó törpeholdjáról

A Kerberosz újabb meglepetést okozott a tudósoknak.

LM
2015. 10. 27. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befutottak a „meglepő” adatok, melyek között a Plútó egyik legkisebb kísérőjéről, a Kerberoszról készült portré is található. A szatellitről, melyet a Hubble-lal fedeztek fel, korábban azt hitték, hogy jóval nagyobb, mivel komoly gravitációs hatást fejt ki környezetére. A tudósok azt feltételezték, hogy azért látszik kisebbnek (halványabbnak), mert valamilyen sötét anyag borítja. A kutatók közleményükben felhívták a figyelmet, hogy még nem értik, hogyan lehet ilyen kicsi és fényes – írta a Space.com.

A mostani (október 20-án érkezett) képeknek köszönhetően kiderült, hogy felszínét – társaihoz hasonlóan – egészen tiszta vízjég borítja, valamint hogy két gombócból áll. A nyolc és három kilométer átmérőjű képződményből arra következtetnek, hogy két különálló égitest randevújából születhetett – húzta alá a New Horizons csapata.

A mostani felfedezésnek köszönhetően a Plútó összes holdját le tudták mérni a tudósok. A relatíve hamar, 1978-ban felfedezett, társainál jóval nagyobb Kharón 1207 kilométer átmérőjű – gyakorlatilag kettős törpebolygórendszerről is beszélhetünk, hiszen a Plútó átmérője ennek kétszerese, 2370 kilométer. Ezt követte a Hubble-éra: 2005-ben pillantottuk meg először a Nixet (54 kilométer) és a Hidrát (43 kilométer), 2011-ben a Kerberoszt, a Sztüxöt (7 kilométer) pedig 2012-ben.

A mostani adatok is a New Horizons július 14-ei, történelmi randevújáról érkeztek, melyről egészen jövő év augusztus-szeptemberéig ömlenek az információk – hívták fel a figyelmet a misszió tagjai.

A jármű újabb randevú elé néz, melyre a csapat el is kezdte felkészíteni: október 22-én 16 percig bőgtek a New Horizons hajtóművei. Ez volt az első a négy manőver közül, mely a 2014 MU69-es kis objektummal való találkozásra készíti fel. A cikk felhívja a figyelmet, hogy a 2019. január elsejére tervezett találkáról le is maradhatunk, amennyiben a NASA nem járul hozzá a bevetés támogatásához. A küldetésről bővebben itt olvashat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.