Az eltérés ugyanakkor nem számottevő, mindössze másfél pont körüli minden egyes utód esetében – írja az elemzésre hivatkozva a The Telegraph, és hozzáteszi, vélhetően a különbség nagyrészt nem is a biológiának, inkább a nevelésnek köszönhető. A fiatalabb gyerekek többnyire már alapvetően nagyobb szabadsággal rendelkeznek, míg a legidősebbnek ki kell harcolnia azt. Továbbá az elsőszülött a szülők teljes figyelmét élvezheti, míg a kistestvérek világra nem jönnek. Ugyanakkor ő tudását átadva segítheti fiatalabb testvéreit, a tanítás pedig segíti a kognitív készségek fejlődését: a saját tapasztalatok előhívása, annak egységbe rendezése és érthető módon történő továbbadása fontos szerepet játszhat az intelligencia növekedésében – állítja a tanulmány társszerzője, Julie Rohrer.
Ugyanakkor úgy tűnik, nincs alapja azoknak a népszerű nézeteknek, melyek szerint a második, harmadik gyerek viccesebb vagy nyitottabb lenne idősebb testvérénél. Ilyen további mítosz például az is, hogy az elsőszülött jellemzően megbízható, kötelességtudó, elővigyázatos, a középső gyerekek némileg lázadók és a társaság középpontjai, míg a legfiatalabbak énközpontúak, élvezetkedvelők, manipulatívak, és keresik mások figyelmét.
A Lipcsei Egyetem három különböző ország tanulmányának eredményeit vetette össze, melyek több mint húszezer mintát tartalmaztak. Ezek személyiségtesztből és IQ-tesztből álltak, valamint egy olyan intelligenciafelmérésből, melyek az egyén testvéreihez viszonyított énképére fókuszált.