Újabb ugrás előtt a géntechnológia

Az ezerdolláros géntérkép óriási csapást mérhet a népbetegségekre az Alzheimer-kórtól a cukorbetegségig.

Veczán Zoltán
2015. 10. 08. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gattaca című tudományos-fantasztikus film világában a genetikai elemzésnek alávetett szülők legjobb tulajdonságokkal bíró örökítőanyagaiból „készülnek” a gyerekek, akiknél így szinte minden öröklött betegségre való hajlamot ki tudnak iktatni. A tudomány most újabb lépést tett afelé, hogy ha az ilyen hajlamok meglétét nem is, de a betegségek kialakulását megakadályozhassa, vagy legalább enyhítse.

A Veritas Genetics amerikai kutatóvállalat nemrég bejelentette: új eljárásuk mindössze 1000 dollárért (mintegy 280 ezer forintért) képes a teljes genomszekvenálásra (azaz a teljes géntérkép megalkotására), ennek köszönhetően tömegeknek válik elérhetővé a saját genetikai jellemzőikre alapozott, egyéni orvoslás. Az eljárás olcsóbbá tételén egyébként évek óta dolgozik a szakma. Egy géntérkép elkészítése 2001-ben még 100 millió dollárba került.

Az új technológia segíthet feltárni azokat a genetikailag öröklött rizikófaktorokat, amelyek bizonyos betegségekre hajlamosítanak – mondta el lapunknak a SOTE Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének egyetemi tanára. Falus András hozzátette: az öröklött gének ugyanakkor csak a test hardvere. A szoftvert az epigenetika – azaz a külső és belső környezet hatásai az anyaméhtől kezdve, a táplálkozás, a testmozgás, a stressz – biztosítja hozzá.

Falus rámutatott: a biológiatudomány ugrásszerűen fejlődik. Példaként említette, hogy a nyolcvanas években egy génből izolált szakaszban 183 nukleotid sorrendjét fél év alatt tudta meghatározni, ma már a megfelelő technológiával ez a tempó percenként egymillióra ugrott.

Az így feltárt adathalmazból olyan valószínűségi hálózat építhető fel az egymásra ható génekből, amely például a rák, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák, az Alzheimer-kór vagy a szklerózis multiplex legyőzéséhez jelenthet óriási segítséget. Elsőként fel lehet hívni a páciens figyelmét arra, hogy az ő esetében nagyobb a kockázata egy-egy adott betegség kialakulásának, vagy hajlamosabb elkapni fertőzéseket – így életmódváltással, a „szoftver” javításával megelőzhető ezek kialakulása. Emellett ha így feltárhatjuk egy-egy emberi szervezet épületének hajlamosító genetikai „tartógerendáit”, amelyek megroppanásával az egész ház romba dől, akár még azelőtt beavatkozhatunk, hogy az összeomlás, vagyis a betegség kitörése bekövetkezne – mondta a professzor. Ráadásul minden eddiginél korábban és hatékonyabban, hiszen a génhálózat ismeretével azt is tudhatjuk, melyik gyógyszer, milyen kezelés lehet a hatásosabb, és melyik okozhat mellékhatást az illetőnek.

Ezért is lehet különösen fontos a kansasi Edico Genome biotechnológiai cég és partnerei fejlesztése, amelyről a Genome Medicine nevű amerikai tudományos folyóirat számolt be: a kutatók specializált hardveres háttér és szoftveres megoldások segítségével 50-ről 26 órára tudták leszorítani egy-egy teljes genomszekvenálás idejét. Ez például a kisbabáknál lehet életmentő, akik még nem tudják elmondani a panaszaikat, a látható tünetek felbukkanásakor pedig esetleg már nem lehetne megfékezni a betegséget, vagy rossz gyógyszeres kezelést kaphatnának.

Ugyanakkor Falus hangsúlyozta: a genetika, a molekuláris genomika nem mindenható, hiszen egy ekkora hálózatban, ennyi változóval csak valószínűségi összefüggéseket lehet meghatározni, 100 százalékos tényeket nem.

Egyébként a professzor maga is látta a Gattacát, ennek kapcsán elmondta, hogy akár már magzati állapotban is be lehet avatkozni a két szülő genomjai alapján – és történt is már hasonló például azzal, hogy a várandós anyák táplálékába folsavat juttattak –, így évtizedes távlatokban még a génsebészeti megoldások sem tűnnek lehetetlennek. Ugyanakkor hozzátette: a dolog egyáltalán nem olyan rémisztő, mint ahogy a tudományos-fantasztikus filmek mutatják. Sokkal lassabban és általában erős kontroll mellett vezetik be az újításokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.