Méterekkel is megemelkedhet az óceánok vízszintje

Az Amundsen-tenger menti gleccserek már veszítettek a stabilitásukból.

MTI
2015. 11. 03. 23:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) amerikai tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányukban a kutatók rámutattak, hogy az Amundsen-tenger menti gleccserek már veszítettek a stabilitásukból.

Klímaszakértők szerint a tanulmány első ízben mutat rá egy ilyen olvadás elkerülhetetlen következményeire.

A számítógépes szimulációkkal elvégzett kísérletek azt mutatják, hogy az óceánok néhány évtizedes felmelegedése miatt bekövetkező jégolvadás olyan olvadási folyamatot idézhet elő, amely még évszázadokig, sőt évezredekig folytatódhat – magyarázták a kutatók.

„Ha a gleccsereket egyszer megzavarják – és jelenleg ez a helyzet – nem lineáris módon reagálnak. Az összeomlásuk viszonylag gyorsan bekövetkezik a hosszú stabilitási időszak után, amely alatt kevés változást figyeltünk meg” – fejtette ki Johannes Feldmann, a tanulmány fő szerzője.

Az Antarktisz többi részén az óceánba csúszó természetes jégáram várhatóan jelentősen és állandó jelleggel megnövekszik a tudósok előrejelzése szerint.

Míg az óceánok vize melegszik, a melegebb víz lassan megolvasztja a felszín alatti, a gleccserek folytatódását jelentő jégtáblákat, amelyek szintén destabilizálódtak.

„Szimulációs kísérleteink szerint 60 évi, az Antarktisznál a jelenlegi ütemben tapasztalt olvadás elegendő egy olyan visszafordíthatatlan folyamat elindításához, amely évszázadokig, sőt évezredekig tart majd. Ennek következtében körülbelül 3 méterrel emelkedhet meg az óceánok vízszintje” – magyarázta Johannes Feldmann.

„Egyelőre nem áll a rendelkezésünkre elegendő adat annak a megállapításához, hogy az Amundsen-öböl gleccsereinek destabilizálódása az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az abból következő általános felmelegedésnek a következménye” – tette hozzá Anders Levermann, a Potsdam Intézet kutatója. A tanulmány társszerzője szerint nem kétséges azonban, hogy ezen gázok kibocsátásnak a növekedése csak növeli az Antarktisz nyugati részén található gleccserek összeomlásának a kockázatát és az óceánok vízszintjének visszafordíthatatlan emelkedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.