Mikroszkopikus „gránáttal” bombázzák szét a rákot

A liposzómák közvetlenül a daganatnál engedik ki „rakományukat”.

MTI
2015. 11. 02. 14:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek olyan liposzómákban gondolkodnak, amelyek a hőmérséklet növekedésének hatására közvetlenül a daganatnál engedik ki „rakományukat”, biztosítva, hogy a gyógyszerek kizárólag a rákos sejteket támadják meg, és ne okozzanak semmilyen mellékhatást. A manchesteri Nanomedicine Lab kutatói olyan liposzómákat terveztek, amelyek normális testhőmérsékleten vízállóak, ám amikor a hőmérséklet 42 Celsius-fokra emelkedik, áteresztővé válnak – adta hírül a BBC News.

A Manchesteri Egyetem professzoraként dolgozó Kostas Kostarelos szerint bőr-, fej- vagy nyaki rák esetén melegítőpárnát, míg a testben lévő daganatoknál orvosi szondákat vagy ultrahangot lehetne használni a tumor felmelegítésére.

Melanómás egereken végzett korai tesztek eredményei szerint „nagyobb mennyiségű” gyógyszer szívódott fel a tumorokba a hőre kioldó gránátok alkalmazásakor, aminek eredményeként „mérsékelten javultak” a halálozási mutatók. Kostarelos szerint emberek bevonásával is tesztelnek hasonló technikákat.

A kutatócsoport a brit Rákkutató Intézet e heti konferenciáján ismerteti az eredményeit. A konferenciát elnöklő Charles Swanton „a nanoorvoslás Szent Gráljának” nevezte a hőre robbanó liposzómákat, amelyek – véleménye szerint – egy sor új kezelési lehetőséget rejtenek magukban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.