Idén is érdemes lesz felnézni az égre

Mars, Merkúr, Vénusz, Jupiter, Szaturnusz, Nap, Hold, Antares – bennük lesz miért gyönyörködni 2016-ban.

Fokasz Oresztész
2016. 01. 04. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán az egyik legkülönlegesebb csillagászati látványossággal kedveskedik a természet a nemzetközi nőnap alkalmából a hölgyeknek. Március 8-án ugyanis teljes napfogyatkozást láthatnak a Délkelet-Ázsiában – Indonézia és a Csendes-óceán nyugati partja között – tartózkodók. Az eklipszis részlegesen jóval nagyobb területről lesz látható, amely magában foglalja Ázsia és Óceánia jelentős részét.

Május 6-án a Halley-üstökösnek köszönhetően gyönyörködhetünk majd az éjszakai és kora hajnali égboltban. Igaz, nem maga az égitest tűnik majd fel, „csak” a csóvájából származó törmelék, azaz az Éta Aquaridák meteorraj találja majd el a Földet, illetve a légkört. Ráadásul éppen újholdkor, ami azt jelenti, hogy ha nem lesz túl felhős az égbolt, jól láthatók lesznek az aprócska darabok is. A nagyvárosi fényszennyezéstől minél távolabb próbálkozó érdeklődők az északi féltekén akár óránként harminc, a délin óránként hatvan hullócsillagot is összeszámolhatnak majd. Érdemes tehát jó előre készülni a kívánságokkal. Annál is inkább, mert a többi menetrend szerinti éves csillaghullás közül jó pár láthatatlan marad a Hold miatt.

Május 9-én igazán ritka csemegében részesül majdnem az egész világ. Magyar idő szerint nagyjából 12 és este 7 óra között ugyanis egy „nagyon részleges” napfogyatkozást láthatunk, központi csillagunk korongjának nagyjából százötvenedrésze lesz eltakarva. Ezúttal azonban nem a Hold lesz a ludas, hanem a Naphoz legközelebb eső bolygó, csillagrendszerünk legkisebbike (amióta a Plútót kisbolygóvá minősítették vissza), a Merkúr. Az égitest Nap előtti elvonulását az elejétől a végéig láthatjuk majd az amerikai kontinens nagy részéről és Nyugat-Európából, de egyes részeit szinte mindenhonnan figyelemmel kísérhetjük, kivéve Ausztráliát és Kelet-Ázsiát, mert ott olyankor éjszaka lesz. Hasonló esemény utoljára tíz évvel ezelőtt volt, és legközelebb 2019-ben lesz. Természetesen nem arról van szó, hogy időközben a Merkúr ne kerülné meg a Napot, ezt minden földi évben négyszer is megteszi (a csillaghoz való közelsége miatt egy ottani esztendő mindössze 88 napos). A pályasíkja azonban 7 fokos szöget zár be a Földével, ezért innen nézve csak ritkán látható a Nap előtt. Az esemény szabad szemmel nem figyelhető meg, napfényszűrős távcsőre lesz szüksége annak, aki látni szeretné.

Augusztus 23-án és 24-én egyszerre három égitest is a kedvünkre tesz majd. Kettő közülük csillagászati léptékkel mérve itt van a szomszédunkban, két bolygótársunkról, a Marsról és a Szaturnuszról van szó. A harmadik résztvevő már sokkal távolabbi, számunkra sokkal idegenebb: a Skorpió csillagkép fő csillaga, az Antares. Ez a triumvirátus látványos együttállást mutat majd be a nyár végén, a Földről nézve egy egyenes, függőleges vonalon helyezkednek majd el, ráadásul látszólag közel egymáshoz, azaz egyszerűbb távcsövekkel is könnyen befoghatóan. Különösen figyelemreméltó lesz a Mars és az Antares hasonló, narancssárgás-vöröses árnyalatainak vetélkedése.

Mindössze néhány nappal később, augusztus 27-én két másik római istenség incselkedését figyelhetjük meg: a Vénusz és a Jupiter a nyugati égbolt alján, egymáshoz szokatlanul közel lesz látható. A bolygók látszólagos távolsága mindössze 10 ívperc lesz, ez nagyjából a holdkorong átmérőjének egyharmada. Ráadásul mivel a horizonthoz nagyon közel történik mindez, az égitestek a hajnali derengés ellen is küzdenek majd figyelmünkért.

Szeptember 28-án újabb közeli együttállás következik. Ekkor a Mars kevesebb mint egy fok távolságra lesz látható az egyik leghíresebb csillagközi por- és gázfelhőtől, a már említett Antaresnél is jóval távolabbi, tőlünk négyezer fényévre lévő Lagúna-ködtől. Így könnyen beleférnek majd a távcsövek látómezejébe együtt is, és remek fotózási lehetőséget biztosítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.