Tudománnyal a Zika-vírus ellen

A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a vakcina kifejlesztése éveket fog igénybe venni.

MTI
2016. 01. 27. 10:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a vakcina kifejlesztése éveket fog igénybe venni. „Nem máról holnapra fog elkészülni” – hangoztatta Anthony Fauci, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) járványügyi részlegének vezetője. Folynak már különböző stádiumú fejlesztések a víruscsalád más – dengue-láz, chikungunya-láz, sárgaláz – kórokozója ellen, amelyek mintául szolgálhatnak a Zika-lázat okozó vírus ellen – közölte Fauci. A NIH kutatói megkezdték az első munkálatokat, és az amerikai hivatal azt tervezi, hogy pénzügyi támogatást biztosít brazil tudósoknak Zika-kutatásaik felgyorsítására – tette hozzá az illetékes. Barack Obama amerikai elnök kedden találkozott közegészségügyi tanácsadókkal, köztük Anthony Faucival, Sylvia Mathews egészségügyi miniszterrel és Thomas Friedennel, a járványügyi hivatal (CDC) igazgatójával.

A Fehér Ház közölte, Obama sürgette, hogy gyorsítsák fel a diagnosztikai vizsgálatok, az oltóanyagok és a gyógyszerek kifejlesztését célzó kutatásokat, és adjanak széles körű tájékoztatást az amerikaiaknak a Zika-vírusról és a fertőzés elkerülésének módozatairól. Az Afrikából származó Zika-láz 2014 februárjában ütötte fel először a fejét az amerikai kontinens bennszülöttjei között. A betegség megjelent Brazíliában, Chilében, Panamában, Venezuelában, El Salvadorban, Mexikóban, Suriname-ban, Kolumbiában, Guatemalában, Paraguayban és az Egyesült Államokban is. A Zika-vírust a sárgaláz, a dengue-láz és a chikungunya-láz kórokozóját is terjesztő egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) hordozza.
Az Egészségügyi Világszervezet hétfőn arra figyelmeztetett, hogy Kanada és Chile kivételével az egész amerikai kontinensen végigsöpörhet a Zika-vírus.

A brazil egészségügyi minisztérium novemberben megerősítette, hogy a Zika-vírus áll a magzatoknál egyre szaporodó mikrokefáliás, kóros kisfejűséggel járó elváltozások hátterében. Brazíliában tavaly óta 3893 csecsemő jött világra súlyos agyi és koponyaelváltozással, ami több mint harmincszorosa az utóbbi öt évre jellemző számoknak – mutatott rá a WHO. A betegség Délkelet-Ázsiában is felütötte a fejét. Egyelőre nincs megelőző hatású védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére. Az utazóknak azt javasolják, hogy védekezzenek a szúnyogcsípés ellen. Latin-Amerikát megjárt utazók Európába is behozták a vírust, kedden a dániai Aarhus Egyetemének kórháza jelentette, hogy egy fiatal dán férfit kezelnek Zika-lázzal, aki nemrég tért vissza Dél- és Közép-Amerikából. A hamburgi Bernhard-Nocht Trópusi Orvostudományi Intézet szintén kedden arról számolt be, hogy 2013 óta 10 Zika-lázas beteget kezeltek Németországban, valamennyit trópusi utazásukat követően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.