A szárazföldek és a vizek átlagos hőmérséklete 1,04 Celsius-fokkal volt magasabb a múlt hónapban, mint a XX. század januárjainak átlaga. A NOAA januárban hozta nyilvánosságra, hogy 2015 volt a legforróbb év a XIX. század végén megkezdett mérések óta. A globális átlaghőmérséklet 0,9 Celsius-fokkal lépte túl a XX. század átlagát. Az idei január globális átlaghőmérséklete 13 fok volt.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerint a múlt hónap haladta meg az átlagot a legnagyobb mértékben az eddigi rekordhónapok közül. A korábbi legnagyobb eltérést a NOAA szerint 2015 januárjában mérték.
Az északi-sarki tengereken is rekord született januárban: most volt a januári átlaghoz mért legkevesebb jég.
Voltak az átlagosnál hidegebb helyek Amerikában, Európában és Ázsiában, ám ennél nagyobb jelentőségű volt a sosem látott meleg az északi-sarkvidéki területeken – Szibéria, Északkelet-Kanada és Alaszka nagy részén.
Ezeknek a régióknak a hőmérséklete okozta a jég kiterjedésének mélypontját egy olyan időszakban, amikor egyébként a jegesedés a jellemző – mondta Jessica Blunden, a NOAA klímakutatója. A kilenc egymás utáni rekordmeleg hónap megfelel az 1997 júniusa és 1998 februárja közötti kilenc hónapos sorozatnak, ekkor volt legutóbb erőteljes El Nino-jelenség a Földön. A rekordot egyelőre az 1944. év tartja, amikor tíz egymás utáni hónapban mértek rekordmagas hőmérsékletet. Blunden szerint valószínű, hogy az idei februárral újra meglesz a csúcstartó hónapok tízes sora.