A Fermat-tétel bizonyításáért ítélték oda az Abel-díjat

A matematikatörténet „leghíresebb és legrégibb problémáját sikerült megoldania”.

MTI
2016. 03. 15. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Norvég Tudományos és Irodalmi Akadémia indoklása szerint a 62 éves tudósnak a matematikatörténet „leghíresebb és legrégibb problémáját sikerült megoldania” 1994-ben. A bizonyításon tudósok nemzedékei évszázadok óta törték a fejüket, azóta, hogy Pierre de Fermat francia matematikus elsőként 1637-ben megfogalmazta az elméletet.

A híres Fermat-tétel szerint lehetetlen egy egész szám másodiknál nagyobb hatványát két ugyanolyan hatvány összegeként felírni, azaz a Pitagorasz-tételt nem lehet kiterjeszteni. Wiles több száz oldalas értekezésben bizonyította e teorémát, amely a populáris kultúrának is része lett, utaltak rá a Star Trek-sorozatban és A Simpson családban, sőt a közelmúlt egyik nagy könyvsikere, a Millennium-trilógia női főszereplője is szabadidejében a bizonyításon töri fejét.

A 6 millió koronával (196 millió forint) járó díjat, amelyet 2002-ben alapított a norvég parlament Niels Henrik Abel (1802–1829) norvég matematikus emlékére, május 24-én adják át Oslóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.