Egyre gyakoribbá válnak az özönvízszerű esőzések

A felhőszakadások különösen veszélyesek a szárazabb régiókban.

MTI
2016. 03. 08. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az átlagolt legmagasabb napi csapadékmennyiség mind a száraz, mind a csapadékos rendszerek felett erőteljes emelkedést mutat az elmúlt hat évtizedben” – olvasható a Nature Climate Change tudományos folyóirat egy hétfőn közzétett tanulmányában, amelyet tudósok egy csoportja Markus Donat, az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem kutatójának vezetésével írt.

A Föld területeinek legszárazabb, valamint legcsapadékosabb 30 százalékát figyelembe vevő kutatás 2100-ig terjedően készített előrejelzést a klímaváltozásról. Eredményeik szerint ezeken a területeken egyre gyakoribbak lesznek a szélsőséges napi csapadékmennyiség-értékek.

A korábbi kutatások azt feltételezték, hogy a globális klímaváltozással a csapadékosabb területek még csapadékosabbá válnak, a szárazabbak pedig egyre szárazabbak lesznek. Azonban komoly bizonytalanság mutatkozott azzal kapcsolatban, miként fog az amazóniai esőerdőktől kezdve a sivatagokig helyenként változni a szélsőséges csapadékmennyiség előfordulásának gyakorisága.

Legutóbb az Észak-Amerika legforróbb és legszárazabb területének számító kaliforniai Halál-völgyben nőttek látványos virágok idén tavasszal a tavalyi esőzéseket követően. 2015-ben a chilei Atacama-sivatagot valóságos virágszőnyeg borította az elmúlt húsz év legerőteljesebb helyi felhőszakadásai után. A szélsőséges felhőszakadások természetesen árvizeket is okozhatnak, és különösen veszélyesek a szárazabb régiókban, mivel itt a helyi hatóságok gyakran keveset költenek árvízvédelemre – mutatott rá a tanulmány.

William Ingram, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint a tanulmány eredményei nem árulják el, mi várható pontosan egy-egy helyszínen, ehelyett azzal foglalkozik, hogyan változnak a kockázatok a klímaváltozás hatására.

A tudós, aki maga nem vett részt a kutatásban, a Nature Climate Change-ben megjelent kommentárjában úgy fogalmazott: még mindig nagy rések mutatkoznak a klímaváltozás és az esőzések viszonyának tudományos megértése terén. Mindezt nehezíti, hogy például a Szaharában például továbbra is kevés a csapadékmérő berendezés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.