Elhunyt az e-mail atyja

A massacusettsi Lincolnban élő Ray Tomlinson szombat reggel hunyt el, 74 esztendős korában.

MTI
2016. 03. 07. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A massacusettsi Lincolnban élő Tomlinson szombat reggel hunyt el. Halálhírét Mike Doble, a szintén massacusettsi Cambridge-ben működő Raytheon vállalat szóvivője jelentette be, ennél a cégnél dolgozott Tomlinson. Halálát sajtóhírek szerint szívroham okozta.

„Vérbeli műszaki úttörőként Ray volt az, aki a hálózatba kapcsolt számítógépek történetének kezdetén elhozta nekünk az e-levelezést” – fogalmazott Doble. Munkája megváltoztatta a világban zajló kommunikáció módját, mégis haláláig szerény, kedves ember maradt, aki nagylelkűen bánt a tehetségével és az idejével – hangsúlyozta.

Tomlison 1971-ben alkotta meg azt a programot az Arpanetre, az internet elődjére, amely lehetővé tette, hogy a felhasználók más szerverekhez kapcsolódó felhasználókkal válthassanak leveleket. „Köszönjük, Ray Tomlinson az e-mail felfedezését, és hogy a @ jel felkerült a térképre” – reagált a halálhírre hivatalos Twitter-oldalán a Gmail. Vinton Cerf, az internet úttörője szintén szomorúságát fejezte ki Tomlison halála miatt.

A szakember a New York állambeli Amsterdamben született, és a hatvanas években végezte tanulmányait a Rensselaer Műszaki Egyetemen, valamint a Massachussettsi Műszaki Egyetemen. Az elektronikus levelezésben áttörést hozó programjának kifejlesztésén a Bolt, Beranek and Newman vállalatnál – a mai Raytheon BBN Technologies elődjénél – dolgozott, haláláig vezető programozója és tudósa volt a cégnek.

Az első e-mailváltás két egymás mellett álló számítógép között történt, Tomlinson később úgy emlékezett rá, hogy teljesen lényegtelen üzenet volt, ezért nem is jegyezte meg. Ám miután meggyőződött arról, hogy a program használható, az első elektronikus körlevélben munkatársait tájékoztatta arról, hogy működik a levelezőprogram.

Tomlison választotta a mára kulturális ikonná vált @ jelet a felhasználó nevét és címét összekötő szimbólumként.

A Forbes magazinban 1998-ban megjelent portrécikk szerint amikor Tomlinson egy kollégájának megmutatta a forradalmian új programot, így szólt: „Ne beszélj róla senkinek! Nem ezen kellene dolgoznunk.”

Ray Tomlinson 2000-ben megkapta az Amerikai Számítógép-múzeumtól a George R. Stibitz-díjat úttörő munkásságáért, a Nemzetközi Digitális Művészeti és Tudományos Akadémia pedig Webby-díjjal tüntette ki. Amikor 2012-ben beiktatták az Internethírességek Csarnokába, felidézte: „Gyakran kérdezték tőlem, tudtam-e, hogy mit csináltam. A válasz: igen, pontosan tudtam. Csak arról nem volt semmilyen elképzelésem, hogy milyen óriási hatása lesz.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.