Kiderült, miért halhattak ki az ichtioszauruszok

A globális felmelegedés és nem elég gyors evolúciós alkalmazkodásuk vezethetett eltűnésükhöz.

MTI
2016. 03. 09. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósokat hosszú ideje foglalkoztatja a kérdés, mi vezetett az ichtioszauruszok, vagyis a halgyíkok kihalásához, miután több mint 150 millió évig benépesítették a tengereket, ez a paleobiológia egyik legrégebbi megoldatlan kérdése.

Az ichtioszauruszok ugyanis a többi tengeri hüllővel ellentétben több tíz millió évvel a kréta időszak végén lezajlott nagy fajpusztulás előtt kihaltak már. Ekkor ért véget a Földön a dinoszauruszok kora és jött el az emlősök ideje.

A Nature Communications folyóirat aktuális számában közzétett új tanulmány szerzői szerint az intenzív globális felmelegedés és nem elég gyors evolúciós fejlődésük vezetett az eltűnésükhöz.

A témával foglalkozó, mindeddig legátfogóbb elemzés arra is rámutatott, hogy egyes korábbi tanulmányok megállapításaival ellentétben nem tartott több tíz millió évig az ichtioszauruszok hanyatlása, és abban más tengeri ragadozók – többek között a moszaszaurusz nevű tengeri hüllők – nem játszottak szerepet. Az új tanulmány szerint a moszaszauruszok már az ichtioszauruszok eltűnése után jelentek meg.

Valentin Fischer, a belga Liege-i Egyetem tudósa, a tanulmány egy szerzője elmondta, hogy kihalásuk előtt az ichtioszauruszok családja virágzott, számos, egymástól különböző testalkatú fajuk élt, az evolúciós fejlődésük ugyanakkor sokkal lassabb volt, mint korábbi történetük során.

A tudósok összevetették az ichtioszauruszok különböző korú, különböző fajokhoz tartozó leleteit az éghajlatváltozásra vonatkozó adatokkal, mindenekelőtt a változás ütemét vették figyelembe.

Bizonyítékokat találtak arra, hogy a globális felmelegedés egybeesett kihalásukkal. A Föld gyorsan melegedett, az elmúlt 250 millió évben ekkor volt a legmelegebb, ennek következtében a tengerek szintje és hőmérséklete is erősen ingadozott. Fisher szerint a felmelegedés megváltoztatta az ichtioszauruszok vándorlási útvonalait, táplálékszerzését és szaporodási helyét.

Az ichtioszauruszok 248 millió évvel ezelőtt jelentek meg. Miközben a dinoszauruszok a szárazföldet uralták, a tengerek ökoszisztémájában az ichtioszauruszok játszották a kulcsszerepet.

Áramvonalas, delfin alakú testükkel gyorsan siklottak a vízben, tüdővel lélegeztek, a farokuszonyuk a delfinekével és bálnákéval ellentétben függőleges volt, mint a cápáké. Elevenszülők voltak. Szokatlanul nagy szemükkel jól látták zsákmányukat, a halakat és tintahalakat a mély vagy zavaros vizekben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.