Nemsokára magunk választhatjuk ki tökéletes gyerekünket

Húsz év múlva stigmatizálódhat a szex az eugenika megvalósulásával.

MD
2016. 03. 31. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Henry Greely, a Stanford Egyetem professzora szerint akár már néhány évtized múlva szükségtelenné válhat a szex, mert a gyereknemzés laboratóriumi úton fog történni – írja az Independent. A tudós a The Timesnak nyilatkozva elmondta, 20-40 év múlva, ha egy pár gyereket szeretne, nem lesz más teendőjük, mint leadni a férfi ondóját és a nő egy bőrdarabkáját. A bőrmintából őssejtet vonnak ki, melynek segítségével létrehozzák a petét, melyet megtermékenyítenek a kiválasztott hímivarsejttel.

A leadott ondómintát letesztelik mindenféle potenciális betegségre, és később kategóriákat hoznak létre a vizsgálatok alapján. Az egyik kategóriába a ritka, gyógyíthatatlan betegséggel rendelkezők kerülnek, a másik az egyéb lehetséges betegségeken alapul, a harmadikba a külső genetikai jellemzők – szemek, alak, haj –, míg a negyedikbe a viselkedés és szellemi képesség alapján sorolják be a potenciális embriókat.

Greely elmondása alapján ez a művelet csökkenteni fogja az örökletes és más súlyos betegségek számát, így kijelenthető, hogy az eljárás „ár-érték aránya” kedvező. Sőt, véleménye szerint várhatóan ez válik megszokottá és elfogadottá a természetes gyermeknemzés ellenében, melyet az emberek felelőtlenségnek fognak tekinteni, el fogják ítélni.

A professzor arra is kitért, a procedúra segítségével akár egynemű pároknak is születhet genetikailag közös gyereke. „Mi van akkor, ha egy nő úgy dönt, saját testéből készíttet petét és ondót, és ezt a saját méhébe helyezteti?” – tette fel az abszurdnak tűnő szónoki kérdést a tudós a The Times hasábjain.

Az eugenika egyébként nem új keletű dolog, az ember veleszületett tulajdonságainak mesterséges javítását hirdető utópista társadalomfilozófiai irányzatot Charles Darwin unokatestvére, Francis Galton keltette életre a 19. század második felében, noha az elgondolás már jóval korábban létezett. Ezzel a témakörrel foglalkozik az 1997-es, Oscar- és Golden Globe-jelölt Gattaca című film is, mely izgalmasan és érzékletesen mutatja be egy eugenika mentén szerveződő társadalom működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.