Új fejezet nyílhat Írország történetében

Medvecsontlelet bizonyítja, hogy az eddig véltnél 2500 évvel korábban jelen lehetett az ember a szigeten.

MTI
2016. 03. 21. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emberi jelenlétre utaló legkorábbi írországi bizonyítékok Kr. e. 8000-ből származnak. Egy medve térdcsontjának radiokarbonos kormeghatározása azonban kimutatta, hogy az állatot ember ölte meg nagyjából Kr. e. 10 500-ban, vagyis 12 500 évvel ezelőtt.

„Ez az eredmény új fejezetet nyit a sziget történetében” – mondta Marion Dowd, a sligói műszaki intézet régésze, aki az ír nemzeti múzeum kutatójával, Ruth Cardennel közösen tette a felfedezést.

A medvétől származó csontot, amelyen egy éles szerszám által ejtett vágások láthatók, még 1903-ban fedezték fel a nyugat-írországi Clare megye egyik barlangjában, több ezer más lelettel együtt.

A csontot az ír nemzeti múzeum őrizte az 1920-as évektől, mígnem Carden és Dowd újra megvizsgálta és radiokarbonos kormeghatározásnak (ezt a technikát csak az 1940-es években fejlesztették ki) vetette alá.

A kutatók az Oxfordi Egyetemnek is elküldték a mintákat, és az ottani szakemberek megerősítették, hogy a medvével emberi kéz végzett mintegy 12 500 évvel ezelőtt.

Az eredményekről a Quaternary Science Reviews című folyóiratban írtak a szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.