Egereket klónoztak a vizeletükből nyert sejtekből

Az eljárással négy egészséges egér született, amelyek egymással szaporodva egészséges utódokat nemzettek.

MTI
2016. 04. 01. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jamanasi Egyetem és más intézmények szakemberei által kidolgozott eljárást a veszélyeztetett fajok tenyésztésében is lehetne alkalmazni. A módszer nagy előnye, hogy a vizeletmintához a nélkül lehet hozzájutni, hogy az állatoknak ártanának.

A víz és az anyagcseretermékek mellett az állati vizelet különböző testi sejteket, egyebek között a húgycsőből származókat is tartalmaz.

A kutatók izoláltak egyes sejteket az egerek vizeletéből, majd ezek sejtmagját olyan egérpetesejtekbe helyezték, amelyeket megfosztottak a magjuktól. Az így kapott klónozott embriókat aztán beültették a „dajkaanyákba”.

Az eljárással négy egészséges egér született, amelyek egymással szaporodva ugyancsak egészséges utódokat nemzettek. A kutatók a jövőben azt vizsgálják, hogy a klónozott egerek ugyanolyan hosszú ideig élnek-e, mint természetes úton fogant társaik.

A kutatást vezető Vakajama Teruhiko szerint további vizsgálatokra lesz szükség az eljárás korlátainak megállapításához, többek között meg akarják nézni, hogy a vizelet távozása után a sejtek meddig használhatók fel, mivel a mintákat általában nem lehet azonnal begyűjteni a szabadban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.