Körülbelül iPhone-méretű robotokkal húsz év alatt el lehetne érni a Naphoz legközelebb eső csillagot – jelentette be Stephen Hawking és Jurij Milner magyar idő szerint kedd este hatkor.
Az Alfa Centauri, illetve a Proxima Centauri a Földtől 4,25 fényévre, azaz 36 billió kilométerre található. Korábban a legpozitívabb becslés szerint is évezredek kellettek volna ehhez, de 81 ezer évnyi útról is lehetett hallani.
Az ismert asztrofizikus és az orosz milliárdos százmilliárd dolláros űrkutatási kezdeményezésükről, a Breakthrough Starshotról számoltak be kedden. „Az univerzumon belüli élet nemcsak a földönkívülieket jelenti, de minket is” – kezdte a bejelentést Milner. Ismert, korábban többen is úgy vélték, az idegen élettel kapcsolatos elképzeléseikről fognak számot adni Hawkingék. Milner ehelyett a Starshotról számolt be, aminek célja emberi idő alatt elérni a Naphoz legközelebb eső csillagot, a Proxima Centaurit. Ehhez egy iPhone-méretű robot lenne szükséges, a hihetetlen sebességugráshoz pedig a nanotechnológiához fordulnának. A megépítendő nanogépek tartalmaznának egy apró űrhajót és egy, a meghajtáshoz szükséges napvitorlást. A beépítendő űrjárművet StarChipnek nevezik, ami egy grammnyi „ostya” lenne, felszerelve kamerákkal, fotonrakétákkal, tápegységekkel, navigációs eszközökkel és a kommunikációhoz szükséges berendezéssel. A lézereket igénybe vevő napvitorlás dolga lesz a meghajtás: a fénysebesség több mint húsz százalékát lehet így majd elérni.
A felfedezés a következő nagy ugrás lehet a világűr feltérképezésében Hawking szerint.
A Naprendszerhez legközelebbi csillagrendszer az Alfa Centauri, ami három csillagból áll: az Alfa Centauri A és B-ből, illetve egy apró vörös törpéből, az Alfa Centauri C-ből, amit Proxima Centaurinak is neveznek. Utóbbit 1915-ben fedezte fel Robert Innes skót csillagász, a Naptól való távolságára pedig csak megközelítő, eltérő adatokat találhatunk: a Wikipédia szerint 4,25 fényévre van, az Universe Today korábban 4,24-et jelzett, míg most a Tech Insider 4,37-et.