Hawking: Húsz év alatt eljuthatunk a csillagokig

Hatalmas bejelentést tett Stephen Hawking és tudóstársa, Jurij Milner.

Lakner Dávid
2016. 04. 12. 16:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül iPhone-méretű robotokkal húsz év alatt el lehetne érni a Naphoz legközelebb eső csillagot – jelentette be Stephen Hawking és Jurij Milner magyar idő szerint kedd este hatkor.

Az Alfa Centauri, illetve a Proxima Centauri a Földtől 4,25 fényévre, azaz 36 billió kilométerre található. Korábban a legpozitívabb becslés szerint is évezredek kellettek volna ehhez, de 81 ezer évnyi útról is lehetett hallani.

Az ismert asztrofizikus és az orosz milliárdos százmilliárd dolláros űrkutatási kezdeményezésükről, a Breakthrough Starshotról számoltak be kedden. „Az univerzumon belüli élet nemcsak a földönkívülieket jelenti, de minket is” – kezdte a bejelentést Milner. Ismert, korábban többen is úgy vélték, az idegen élettel kapcsolatos elképzeléseikről fognak számot adni Hawkingék. Milner ehelyett a Starshotról számolt be, aminek célja emberi idő alatt elérni a Naphoz legközelebb eső csillagot, a Proxima Centaurit. Ehhez egy iPhone-méretű robot lenne szükséges, a hihetetlen sebességugráshoz pedig a nanotechnológiához fordulnának. A megépítendő nanogépek tartalmaznának egy apró űrhajót és egy, a meghajtáshoz szükséges napvitorlást. A beépítendő űrjárművet StarChipnek nevezik, ami egy grammnyi „ostya” lenne, felszerelve kamerákkal, fotonrakétákkal, tápegységekkel, navigációs eszközökkel és a kommunikációhoz szükséges berendezéssel. A lézereket igénybe vevő napvitorlás dolga lesz a meghajtás: a fénysebesség több mint húsz százalékát lehet így majd elérni.

A felfedezés a következő nagy ugrás lehet a világűr feltérképezésében Hawking szerint.

A Naprendszerhez legközelebbi csillagrendszer az Alfa Centauri, ami három csillagból áll: az Alfa Centauri A és B-ből, illetve egy apró vörös törpéből,  az Alfa Centauri C-ből, amit Proxima Centaurinak is neveznek. Utóbbit 1915-ben fedezte fel Robert Innes skót csillagász, a Naptól való távolságára pedig csak megközelítő, eltérő adatokat találhatunk: a Wikipédia szerint 4,25 fényévre van, az Universe Today korábban 4,24-et jelzett, míg most a Tech Insider 4,37-et.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.