Van értelme az innovációnak?

Nem a feltalálásra, hanem inkább a fenntartásra kellene koncentrálnunk egyes gondolkodók szerint.

Molnár Csaba
2016. 04. 16. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Innovátorok – hogyan indította el egy csapat hacker, zseni és geek a digitális forradalmat: az utóbbi évek egyik legsikeresebb ismeretterjesztő könyve, amely az excentrikusnak láttatott tudósoknak, vállalkozóknak, Bill Gatesnek, Steve Jobsnak és mások mellett Neumann Jánosnak állít emléket (magyarul: HVG, 2015). Alapgondolata: ha nem lennének olyanok, akik állandóan a fennálló technikai környezettel alig összeegyeztethető alkotásokat hoznak létre, sokkal rosszabb lenne a világ. Olyannyira összecseng ez a jelenlegi korszellemmel, hogy szinte közhelyszerűnek hat. Nem csoda, hogy figyelmet kelt egy ettől gyökeresen különböző álláspont (ami ettől még nem feltétlenül helyes). A karbantartók: bürokraták, szabványügyi mérnökök és maguknak való emberek, akik olyan technikákat hoztak létre, amelyek többé-kevésbé működnek. Ez a múlt heti konferencia mottója, amely láthatóan az Innovátorok könyv címét igyekszik kifigurázni.

Maga a felvetés azonban nem paródia, hátterében komoly technikatörténeti, tudományfilozófiai elméletet bújik meg. A szervezők kifejtik, hogy „Egész társadalmak beszélnek úgy az innovációról, mint magától értetődően kívánatos értékről, hasonlóan a szerelemhez, a barátsághoz, [...] miközben ritkán esik szó arról, hogy az újítás kinek jó igazán” – tudósít a Scientific American. A konferencián előadó kutatók több példát is felhoznak arra, hogy az innováció inkább romlást hozott a világra. A mosógépek és a porszívók feltalálói például azt ígérték a háziasszonyoknak, hogy gépeikkel rengeteg munkát levesznek a vállukról. Ehelyett az történt, hogy az eszközök elterjedésével a társadalom által elvárt „tisztaság” mértéke olyannyira magas lett, és ezáltal a házimunka mennyisége is annyira megnőtt, hogy az emberek alig bírnak lépést tartani a sok mosatlannal és a kosszal.

Hasonlóan ellentmondásos a katonai innováció üdvössége. Az utóbbi években elterjedt pilóta nélküli robotrepülők (a drónok) a támadó fél részéről végletesen lecsökkentették a bevetések során elszenvedett emberveszteséget. Ugyanakkor éppen e „kockázat nélküliség” miatt nem nagyon gondolkodnak a parancsnokok a bevetések indokoltságáról, így a támadásokban számos ártatlan ember veszíti életét.

A fenti példák ellenére mégis furcsán hat, hogy az innováció egészét kárhoztatják. Hiszen hogy lehetne fenntartani egy vívmányt, ha előtte valaki nem találta föl?

– Annak ellenére, hogy (főként Amerikában) talán túl nagy az innováció körüli felhajtás, nem is tudom értelmezni, mit jelent az, hogy elhanyagolnánk a meglévő technológiákat – vélekedik Galántai Zoltán tudománytörténész-jövőkutató, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense. – Ugyanakkor a technikatörténetben is végbement az a folyamat, amely korábban a történettudomány egyéb ágait is megváltoztatta, miszerint a „királyok-csaták-évszámok” felfogásról áttevődik a hangsúly a történések társadalmi hatásainak komplex elemzésére. Erre a kérdésre vonatkoztatva ez azt jelenti, hogy nemcsak a feltalálók érdemelnek figyelmet, hanem az innovációk hosszú távú utóhatásai is.

Innováció azóta létezik, mióta világ a világ. Az ókorban is születtek új találmányok, de a hatalmas különbség a modern és a sok száz évvel ezelőtti fejlesztés között az innováció elterjedésében rejlik, tartja a tudománytörténész. Az ókorban feltalált új technológiákat szigetinnovációknak is nevezhetjük, hiszen megmaradtak a maguk szűk felhasználási területein, általában nem hasznosították őket még a közeli rokonságban álló mérnöki problémák megoldásában sem. A rómaiak például tökélyre fejlesztették a vízvezetékek építését, de ezeket az építészeti megoldásokat jellemzően nem alkalmazták magánházak építésekor. A kínaiak kifinomult eljárásokat találtak fel a hócsalánrostok feldolgozására, de ezeket nem alkalmazták más szövettípusok készítésekor.

– A modern értelemben vett innováció tipikusan nyugati találmány, és éppen a gyors terjedés a legfőbb jellemzője. A gőzgéppel először bányából szivattyúztak vizet, majd az ipar megannyi ágában kiaknázták a benne rejlő lehetőségeket. Végiggyűrűzött az egész társadalmon – folytatja Galántai Zoltán. – Ma ez a felfogás érvényes szinte az egész világon, noha mindig vannak az innovációval ellentétes erők. A XV. században Párizsban húsz évre meg tudták állítani a könyvnyomtatás fejlődését, és most is hasonlóval próbálkoznak az Uber ellen. A történelemben a mostani innovációbarát hozzáállás helyett inkább ennek ellentéte volt a gyakoribb, nem a fejlesztések gátlásához kellett nagy erő, hanem az elterjesztésükhöz.

Nem mindig tekintettek úgy a történelemre, mint a fejlődés szinonimájára. Sőt volt idő, amikor az idő múlását a megállíthatatlan romlással kötötték össze. A fejlődés gondolata azonban azt hozta magával, hogy folyton-folyvást az újat keressük a tudományban, a művészetekben és a technikában is. Célként általában az emberek életének jobbítását, a hatékonyság növelését szokták megjelölni, pedig van egy sokkal alapvetőbb motiváció is. Új dolgokat akarunk létrehozni. Könnyen előfordulhat, hogy a jövőben e közfelfogás változik, de jelenlegi tudásunk szerint ezzel tesszük a lehető legjobbat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.