Csak egy pislogás, és a mobil életre kel

Lehet-e szemmel vezérelni az okostelefont? Egy fiatal magyar kutató falakat döntött le új fejlesztésével.

Kovacsik Ágnes
2016. 05. 16. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsére nem szűkölködik Magyarország tehetséges emberekben, hiszen úton-útfélen új találmányokkal, technikai újításokkal találkozhatunk. Vannak köztük hasznosak és kevésbé jól alkalmazható megoldások. A huszonnégy éves Králik Tamás új ötlete, a MemoryBlink okostelefonos alkalmazás minden tekintetben túlmutat önmagán. A fiatal kutató a Falling Walls Lab Budapest rendezvényén leplezte le legfrissebb projektjét, melynek eredményeként a paralízises betegek egyetlen pislogással vezérelhetik okostelefonjukat.

Hogyan lehet anélkül lépegetni a telefon menüjében, hogy kezünkbe vennénk a készüléket? Elsőre talán fejtörést okoz a kérdés, de a fiatal kutató innovatív megoldása választ adott a lehetetlennek tűnő kihívásra. Nincs másra szükség csak egy olyan kreatív elmére, mint Králik Tamás, valamint egy eeg-szenzor használatára.

Személyes élményből merítette ötletét a fiatal kutató, amikor azon töprengett, hogyan lehetne olyan alkalmazást létrehozni, mely tartalmas időtöltést nyújthat a paralízises betegeknek. Tamás egyik unokatestvére nyaktól lefelé lebénult, ezzel a szórakozási lehetőségei is bezárultak. Ezért arra gondolt, milyen jó lenne, ha unokatestvére valamilyen módon tudná használni az okostelefonját. A fiatal kutató úgy fejlesztett tovább egy mobiltelefonos játékalkalmazást, hogy eeg-szenzort kapcsolt hozzá. Az eszköz felveszi a kapcsolatot a telefonnal, és érzékeli a pislogást, majd jelet küld a mobilnak. Így már nincs szükség érintésekre ahhoz, hogy a mozgásukban jelentősen korlátozott betegek vezérelni tudják a telefonjukat.

Az ötletgazda be is mutatja, miképp működik találmánya: a fején szenzor, kezében mobiltelefon, egyetlen pislogással belép a memóriajátékba. Kiválasztja, melyik dobozzal szeretne játszani, két pislogással pedig elindítja a játékot, majd pislogásról pislogásra lépeget a lapok között. A duplával pedig felfordítja a memóriajáték kártyalapjait. És így tovább, míg meg nem találja mindegyik párját.

Az alkalmazás az első lépcsőfoka annak a nagy tervnek, mely akár a jövőben a mobilkészülék billentyűzetén szemmozgással irányítható gépelést is lehetővé teszi. Az ötletgazda további célja pedig az, hogy mozgássérültekre szabott mobiloperációs rendszert hozzon létre, melyet a pislogás irányít. Ahhoz hogy a fejlesztéshez biztosítsa a megfelelő hátteret, belevágott startup-alapításba is, létrehozta első cégét, a Mindtechet. Tamás beavatta az MNO-t a fejlesztésbe: vannak olyan szenzorok, amelyek a szem mozgási irányát, valamint a pislogást is képesek detektálni, tehát akár egyetlen érzékelő eszközzel meg lehet oldani, hogy a paralízises betegek is olyan egyszerűen használják okostelefonjukat, mint egészséges társaik.

Králik Tamás infobionika-mérnök szakos a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán. Mint mondja, a biológia és a kémia mindig is érdekelte, de sosem szeretett volna orvos lenni. A fiatalt a szerencse is segítette abban, hogy rábukkant az infobionikára. Az innováció egyébként nemcsak az egyetemen ragadt rá, hiszen a családban is örökletes vonás a kutatás. A feltaláló édesapja nyomdokain jár, aki egyébként a magyar tehetség nagykövete. Beszélgetőpartnerünk tehetségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a pislogással vezérelhető mobiltelefonos alkalmazása a PPKE Információs Technológiai és Bionikai Karán szervezett Falling Walls Lab Budapest versenyen továbbjutott, így Tamás a november 8-án Berlinben szervezett fiatal kutatók nemzetközi versenyén is bemutathatja találmányát egy nívós zsűri előtt.

A kutató mindenekelőtt azt tartja fontosnak, hogy fejlesztésével mozgásukban korlátozott embereken segíthet. Mint mondja: „Ha nem is tudom visszaadni nekik a járóképességüket, egy új szórakozási formát nyújthatok számukra. Ezzel hozzájárulhatok talán ahhoz is, hogy az ágyhoz kötöttek ne mondjanak le a céljaikról, és tartalmasan tölthessék mindennapjaikat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.