Ha torrentezik, ennek örülni fog

A Kúria egy perben úgy döntött, hogy védi a torrentezőket.

FB
2016. 05. 30. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt hét szerdán hozott döntést arról a Kúria, hogy hiába kérik az internet-szolgáltatóktól a torrentezők adatait a hatóságok, nem fogják megkapni – írja az Sg.hu.

A legfelső bírói plénum egy internetszolgáltató elleni perben döntött, amelyet egy filmeket letöltő magánszemély adatainak kikérésére indítottak. Az ítélet lényege, hogy a felhasználó beleegyezése nélkül nem lehet kiadni az adatait.

A magyar jogrendszerben elvileg nincs precedens, ám cél a jogbiztonság fenntartása, ehhez pedig egységes ítélkezésre van szükség. A Kúria döntései ezért precedensértékűek, ebben az esetben a bíróság az Európai Unió Bíróságának korábbi döntései mentén ítélkezett.

A magyar fiatalok ötöde legalább egy alkalommal szándékosan használt illegális netes forrásokat a digitális tartalmakhoz való hozzáféréshez az elmúlt évben, 38 százalék nem élt ilyenekkel, bár negyedük egyáltalán nem tud különbséget tenni törvényes és törvénytelen felület között – közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) elemzésére hivatkozva.

Az MTI május 11-ei cikkében azt írta, a jelentés szerint a magyar fiatalok 21 százaléka legalább egyszer illegális forráson keresztül jutott hozzá valamilyen digitális tartalomhoz tavaly, ami 4 százalékkal alacsonyabb az Európai Unió átlagánál. A 14 és 24 éves fiatalok internet-használati szokásait is vizsgáló elemzés Magyarországról kiemeli, hogy digitális tartalmakhoz való hozzáférés során az illegális források használata elterjedt szokássá vált a fiatalok körében. Nem is figyelnek arra, hogy az adott oldal törvényesen működik-e, emellett nem érzik a legális források nyújtotta előnyöket, és nem gondolják azt, hogy az adott tartalomért megérné fizetni, ha illegális felületről is elérhető.

A válaszokból kiderült: a magyar fiatalok több mint 25 százaléka nem tudja eldönteni, hogy az adott tartalom letöltésére legális vagy illegális felületet használ, ez az arány az EU-ban 22 százalék. A magyar felhasználók körében a YouTube és a Port.hu jelentik a legismertebb legális csatornákat, az illegálisan működő oldalak közül az nCore* a legnépszerűbb az EUIPO jelentése szerint.

Bendzsel Miklós, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület elnökhelyettese elmondta: optimizmusra ad okot, hogy az európai átlagnál csekélyebb mértékben használnak a magyar fiatalok illegális felületeket, ugyanakkor aggályos, hogy sokan nem tudnak különbséget tenni legális és illegális oldalak között.

Az illegális forrásokat használó magyar fiatalok körében tavaly a filmek és sorozatok álltak az első helyen 83 százalékkal, majd a zene 64, végül a játékok következtek 51 százalékkal. Utóbbi jóval meghaladta az EU 29 százalékos átlagát – írták.

* Cikkünk korábbi verziójában a legnépszerűbb oldalak között említettük a Torrentet is, ám ilyen oldal nem létezik, ez valójában a fájlletöltés módszerének neve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.