Hazai áttörés az agy gyógyításában

Az MTA kutatóintézetében jöttek rá egy fontos sejttípus valódi funkciójára.

Marosi Adrienn
2016. 05. 22. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenleg elérhető kutatási adatok alapján úgy tűnik, a gyulladásos folyamatoknak fontos szerepük van a legtöbb idegrendszeri betegség kialakulásában és lefolyásában – mondta el lapunknak Dénes Ádám, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) Neuroimmunológia kutatócsoportjának vezetője. Ez számos betegségről derült ki az utóbbi időben, például a stroke-ról, a Parkinson-kórról, az Alzheimer-kórról és a depresszióról. Ezekben az esetekben a páciensek agyában jóval korábban megjelennek gyulladásos faktorok, mint hogy tüneteik lennének. A kutatók úgy vélik, ha ezeket szelektíven gátolnák, vissza tudnák fordítani az agyi károsodást.

Az inflammációs folyamatokban szerepet játszó sejttípus, a mikroglia már az embrionális fejlődés korai fázisában bekerül az agyba. Ám arról, hogy felnőttkorban mire jó, már megoszlanak a vélemények. Egyes kutatások szerint idegrendszeri sérülések után vagy neurodegeneratív betegségek esetén a mikrogliasejt gyorsan aktívvá válik, az általa termelt anyagok pedig károsak lehetnek az agyszövet működésére, idegsejtek pusztulását is eredményezheti. Több szakember azonban úgy véli, a mikroglia támogató szerepet tölt be.

A friss kutatás során egy már meglévő, nagyon jó minőségű képalkotó technológiát, az úgynevezett kétfoton-mikroszkópiás eljárást alkalmazták, melyet Rózsa Balázs MTA KOKI-s kutatócsoportja dolgozott ki. Emellett speciális műtéti technikákat is megalkottak, melyeknek köszönhetően először lehetett képalkotás közben agyi érelzáródást modellezni. Így a mikroglia sejtek olyan folyamatait vizsgálhatták, melyek normálisan, az élő agyban is lejátszódnak. Az erek elzárásával megfigyelték, hogy egy sérülés különböző fázisaiban az idegsejtek és a mikrogliasejtek miként reagálnak.

A kutatócsoport arra számított, hogy a gyulladásos sejtek eltávolítása kedvező lesz az agy számára, ám ennek éppen az ellenkezője történt: a mikrogliák nélkül a stroke utáni károsodás több mint 60 százalékkal volt nagyobb. „Tehát a mikroglia sejtek jelenléte esszenciálisnak tűnik ahhoz, hogy a sérült agyban az idegsejtek bizonyos folyamataikat szabályozni tudják” – foglalta össze Dénes Ádám. Az alapvető funkciónak tehát a védekezés tekinthető.

Bár még további kutatásokra lesz szükség, annyi bizonyosnak tűnik, hogy a mikroglia-idegsejt kapcsolatok és a két sejttípus közötti interakció, valamint a mikrogliák szabályozási tevékenysége általános jelenség az agyban. Ez pedig több betegség kezelésében hozhat áttörést: ilyen az Alzheimer- és a Parkinson-kór, az epilepszia, a migrén, a stroke, az akut agyi trauma, a depresszió és bizonyos típusú kognitív funkcióromlással járó nem degeneratív kórképek. „A következő időszakban azokat a molekuláris mechanizmusokat szeretnénk megérteni, melyek során a mikroglia sejtek szabályozzák az agyi idegsejtek aktivitását, és célunk megtudni, hogy a gyulladásos faktorok jelenléte miként befolyásolja a mikroglia-idegsejt interakciókat” – fűzte hozzá Dénes Ádám.

Magyarországon az idegrendszeri betegségek gyakorisága hasonló a fejlettebb országokban megfigyelhetőhöz. Nagy különbség viszont, hogy ezek a zavarok hazánkban fiatalabb korban kezdődnek, mint sok nyugati társadalomban. Épp ezért nagyon fontos lenne a betegségek megértése – vélekedett Dénes Ádám. Hozzátette: komoly probléma, hogy az „elbutulással” járó kórképek, a stroke és a neurodegeneratív betegségek kezelésére kevés működőképes módszer van. Így itt lehet kiemelt szerepe a gyulladásos faktorok szelektív gátlásának. Ugyanez igaz a depresszióra, a mentális zavarokra is.

Az idegrendszeri betegségek mechanizmusait és lehetséges terápiáját hosszú évtizedek óta vizsgálják, és rendkívül sok kudarc érte ezt a tudományterületet. Ennek oka, hogy ezek a rendszerek nagyon bonyolultak, rendkívül sok tényező játszik szerepet abban, hogy az idegrendszerben patológiás folyamatok induljanak el – magyarázta a szakember. Úgy véli, Magyarországon is vissza kellene adni a terápiára fordított összegek egy kis részét azoknak a tudományterületeknek, melyek a betegségek mechanizmusainak megértését tűzték ki célul. Ezért is van nagy jelentősége az olyan kezdeményezéseknek, mint a Nemzeti agykutatási program.

Európai szinten körülbelül 800 milliárd euróba kerül az idegrendszeri megbetegedések kezelése évente, vagyis lakosonként 1500 euróba – mutatott rá Dénes Ádám. Szerinte ez a tendencia csak tovább romlik majd: mivel a lakosság egyre idősebb, gyakoribbak lesznek a „korral járó” rendellenességek. Ráadásul a megváltozott életmódunk miatt is több olyan idegrendszeri elváltozásnak vagyunk kitéve, melyek korábban nem voltak dominánsan jelen. Ezért inkább még most kellene a betegségek megértését és kezelését segítő kutatásokra költeni. „Minden olyan késlekedés, amely gátolja ezeknek a területeknek a működését, évek, évtizedek múlva nagyon drága lesz a fejlett társadalmaknak” – hangsúlyozta a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.