Robotok a műtőben: kiütik a sebészt a nyeregből?

Ön engedné, hogy egy gép operálja? Az orvosok egyelőre nem rajonganak az újfajta segítségért.

Molnár Csaba
2016. 05. 11. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy napon lecserélnek engem, és csak ő fog dolgozni – mondta altatóorvosa az 59 éves Nancy Youssef-Ringle-nek. A kolonoszkópiára (vastagbéltükrözés) érkezett nő az aneszteziológust arról kérdezte, hogy mi a véleménye új „munkatársáról”, a Johnson & Johnson (J&J) robotjáról. Minderről a Washington Post írt egy évvel ezelőtt, amikor a cég reklámjában azt ígérte, hogy a gép az emberi altatóorvosoknál hatékonyabban  és – legfőképpen – olcsóbban képes adagolni az altatót az enyhe és közepes erősségű bódítást igénylő beavatkozásoknál.

Az aneszteziológiai automata története nem nevezhető sikertörténetnek. Eleve nyolc évig tartott, mire az amerikai Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) többszöri nekifutás után áldását adta a gép klinikai alkalmazására. De a masinát körüllengő bizalmatlanság ettől nem szűnt meg, így két év alatt mindössze öt kórházban állították szolgálatba a robotot. Mivel az elmúlt évben sem lett népszerű a berendezés, a J&J néhány hete csendben abba is hagyta a gyártását és eladását. Mint hangsúlyozták, nem merült föl a robottal szemben biztonsági kifogás. Mindössze nem tudták meggyőzni a kórház-üzemeltetőket arról, hogy egy olyan veszélyes műveletet, mint az altatás, képesek a teljesen autonóm gépek is elvégezni.

Nem ez az egyetlen olyan történet, amelynél a kezdetben orvosi áttörésnek tartott gép csúfosat bukik a műtőben. Pontosabban a legtöbb esetben nem a gép képességei bizonyulnak elégtelennek, hanem az orvosok és a betegek nem mutatkoznak befogadónak a gyökeresen új technológia iránt. Egyszerűen nem készültünk még föl arra, hogy egy nem ember által felügyelt robot kése alá feküdjünk. Nem állítjuk, hogy nincs igazunk.

A gyártók, érzékelve a közhangulatot, az utóbbi időben stratégiát váltottak, és ez életképesebbnek látszik: a legutóbbi operálórobotok nem helyettesítik, hanem csak segítik a sebészt. Van már olyan műszer, amely ortopédiai műtéteknél pontosan ott és olyan erővel töri el a rosszul összeforrt csontot, ahol kell, egy másik pedig kijelöli, hogy hol ideális csavarokat elhelyezni a csigolyákba. Ez utóbbi gyártója megjegyezte ugyanakkor a Wired újságírójának, hogy a berendezés nemcsak a helyet tudná meghatározni, de a csavart is képes lenne belefúrni a csontba. A sebészek általában mégsem kérnek ebből, hanem a helymeghatározás után saját maguk kezelik a fúrógépet.

A legtöbb eddigi műtősasszisztens-robot kemény szövetek, legfőképpen csontok operálásakor volt hatékony, a Johns Hopkins Egyetem gyermekkórházának kutatói azonban most egy olyan automatával álltak elő, amely lágy szöveteken is képes dolgozni. A tesztműtét során a robot pontosabban és egyenletesebben varrt össze egy sertésbelet, mint a gyakorlott sebészek. A kutatók szerint a rendszert úgy alkották meg, hogy rendkívül sokféle sebészi rutinfeladatot el tud látni, persze végig emberi felügyelet alatt. Nem maga a gép az újdonság ebben, hanem a 3D-kamerákból érkező térbeli képet értelmezni képes algoritmus.

A számítógép milliméter pontosan képes leképezni a lágy szövetek felépítését rétegről rétegre, így pontosan tud dolgozni. A sebvarrás mellett első körben bemetszések ejtését és sebek kiégetését (kauterizálást) bíznák rá, de már készülnek arra, hogy az egyik leggyakoribb sebészeti rutinműtétet, a vakbél-eltávolítást is az elejétől a végéig a gép végezze el. A fejlesztők igen óvatosak, amikor az eszköz jövőjéről kérdezik őket. Arra számítanak, hogy a rendszer beépül a már meglévő eszközparkba, és olyan műveletek automatizálását teszi majd lehetővé, amelyek sokszor ismétlődnek, kevés intuíciót kívánnak, de egy hosszú, akár több mint tízórás műtét nagy részét teszik ki.

A legtöbb szakértő azt jósolja, hogy teljesen önállóan dolgozó robotok belátható időn belül nem jelennek meg a műtőkben, viszont egyre több részfeladatot vesznek majd át. Hasonlóan az autókhoz. Bár a számítógépek már két évtizede megjelentek a kocsikban, még mindig nincs teljesen önvezérlő robotautó (valószínűleg hamarosan megjelenik). Viszont egyes részrendszerek lassan olyan mértékben automatizálttá váltak, hogy természetesnek vesszük jelenlétüket. Gondoljunk csak az ABS-re, az intelligens tempomatra, a ráfutást megakadályozó automatikus fékezésre vagy újabban az önálló sávváltásra vagy párhuzamos parkolásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.