Kardfogú tigris: a növények barátja

„Védd a fákat, egyél mamutot!”

Molnár Csaba
2016. 09. 02. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Divatos kifejezés manapság az ökológiában az ökoszisztéma-mérnök. Azokra a nagy testű állatokra mondják ezt, amelyek élettevékenységükkel képesek gyökeres változást okozni környezetükben. A legutóbbi jégkorszak legendás növényevői, a mamutok, a masztodon, az óriáslajhár, az ősi bölények voltak a megtestesült ökoszisztéma-mérnökök. Hatalmas mennyiségű növényt fogyasztottak el vagy tapostak le, ami vélhetőleg visszavonhatatlanul átalakította számos élőhely vegetációját. Székletürítésük egész mikrokozmoszt teremtett a kistestű állatoknak, férgeknek, rovaroknak, teljes lényük meghatározó volt a környezetükben élő egész flóra és fauna szempontjából.

Ahol nagy növényevők – potenciális prédaállatok – élnek, ott logikusan hangzik, hogy a ragadozók is sokan és nagyok lesznek. Hiszen fel kell nőni a feladathoz, egy mamutot nem képes elejteni egy róka vagy egy menyét. Kérdés azonban, hogy a mai szemmel félelmetesen óriási, fenyegető fegyverzettel felszerelkezett ragadozók – a kardfogú tigrisek, az óriási hiénák, a farkasok – elég nagyok voltak-e, hogy egy prehisztorikus növényevőt levadásszanak. A jégkorszakról szóló népszerűsítő irodalom illusztrációinak, de a rajzfilmeknek is elengedhetetlen toposza, amint a kardfogú tigris belemélyeszti kardfogait valamilyen gyapjas, vastag bőrű növényevő tarkójába. Nagy húshoz nagy evőeszköz kell – jegyzi meg a Scientific American magazin.

A valóság ezzel szemben az, hogy a kifejlett mamutok és masztodonok még a kardfogú tigrisek számára is túl nagy falatnak bizonyultak. A jelenkori nagyragadozók hasonlóképpen viselkednek. A magányosan vadászó oroszlánok nem támadnak meg felnőtt elefántokat, egyszerűen azért, mert túl kockázatos. Bár rengeteg hússal kecsegtet, nagy a sérülés veszélye, nem éri meg. A csontleletek tanúsága szerint a kardfogú tigris sem evett felnőtt mamutot, tevéket és bölényeket azonban annál inkább. De legjobban a fiatal nagy testű növényevőket kedvelte.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (a PNAS-ben) a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem munkatársai azt igyekeztek meghatározni, hogy a jégkorszaki nagyragadozók milyen „predációs nyomást” fejthettek ki a mamutokra és társaikra – és ezáltal hogyan járultak hozzá a vegetáció fennmaradásához. Az első megállapításuk, hogy a jégkorszak idején sokkal több, több fajhoz tartozó és nagyobb testű ragadozó élt, mint napjainkban. Például szinte minden földrészen élt legalább egy, de sok helyütt több kardfogútigris-faj is. Mindez a nagy növényevők létezésének következménye. Ezek nemcsak táplálékul szolgálhatnak, de tevékenységükkel maguk teremtik meg a ragadozók sikeres vadászatához szükséges körülményeket. Nagy területen letarolják a növényzetet, így önmaguk nem tudnak elbújni, de – mint a jelenkori szavannákon – a ragadozók számára mindig marad elég bújóhely, ahonnan támadhatnak.

Támadáskor pedig a fiatal állatokat választották ki. A testméretekből arra következtethetünk, hogy egy mára kihalt barlangi oroszlán képes lehetett akár egy négyéves mamutborjút is leteríteni. A mai oroszlánok sokszor még a kétéves elefántborjúkkal sem bírnak, de azért próbálkoznak: a felmérések szerint Botswanában négy év alatt 74 kiselefántot öltek meg oroszlánok. Texasban feltártak egy kardfogútigris-odút, amely tele volt kis masztodonok csontjaival. Ez is azt a feltételezést erősíti, hogy e nagyragadozók étlapján kitüntetett helyet foglaltak el a kifejletlen növényevők.

A mérések szerint az összes jégkorszaki nagyragadozó le tudott teríteni egy növényevő borjút annak hatéves koráig. Ha megérték ezt a kort, onnantól kezdve biztonságban tudhatták magukat. Mondhatni, a nagy testméretük menedéket nyújtott nekik. Ez még akkor is így van, ha figyelembe vesszük, hogy vélhetőleg – mai leszármazottaikhoz hasonlóan – több jégkori nagymacska és más ragadozó is vadászott csoportosan. A kicsik vadászata útján a ragadozók azonban még így is kordában tudták tartani a növényevők populációméretét, ezáltal nem engedték, hogy azok túlszaporodva feléljék az élőhely teljes növényitáplálék-készletét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.