Nem is egyféle zsiráf van, hanem négy

Az állatkertekben valószínűleg véletlenül hibrideket hoztunk létre.

Molnár Csaba
2016. 09. 12. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Persze azt eddig is tudtuk, hogy léteznek különböző zsiráfalfajok, de a rendszertan az összeset egy faj, a zsiráf (Giraffa camelopardalis) példányainak tekintette. A latin név a teve és a leopárd neveinek összevonásából származik, mivel az ókori Rómában, miután Julius Caesar i. sz. 46-ban felvonultatta őket győzelmi parádéján, az a nézet terjedt el, hogy az állat a teve és a leopárd keresztezéséből jött létre. Linné, aki rengeteg más állattal együtt először rendszerezte a zsiráfot, és tudományos nevet adott neki, személyesen soha nem látott egy példányt sem, csak leírások alapján dolgozott.

Az alfajok nem sok mindenben különböztek, élőhelyük és életmódjuk is azonos. Emiatt a génvizsgálatot végző kutatók, akiket Alex Janke, a német Goethe Egyetem genetikusa vezetett, is meglepődtek az eredmény láttán, tudósít a The New York Times. „Nagyon meglepett minket az eredmény, mivel a zsiráffajok közötti morfológiai és mintázatbéli különbségek korlátozottak – nyilatkozta Janke. Mindenki úgy gondolja, hogy a különféle zsiráfok ökológiai igényei is hasonlóak, bár ebben senki sem lehet biztos, mert eddig ezek az állatok elkerülték a kutatók figyelmét.”

Janke öt évvel ezelőtt kezdte a zsiráfokat vizsgálni, a namíbiai zsiráfvédelmi alapítvány felkérésére. A faj megőrzése érdekében ugyanis rendszeresek az áthelyezések, amikor egész populációkat szállítanak át Afrika egyik pontjáról a másikra, hogy ott békében élhessenek. Az alapítvány vezetői azt akarták tudni, hogy a zsiráfok mennyire egységesek genetikai szempontból, és így mekkora zavart okoz az, ha korábban egymástól távol élő állatokat költöztetnek egy helyre.

A génelemzés eredménye az lett, hogy a zsiráfok olyannyira különböznek egymástól (konkrétan egyes csoportjaik jellemző mutációkkal rendelkeznek, míg mások híján vannak ezeknek), hogy a kutatók szerint nem is jogos egy fajnak tekinteni őket. Eredményeik szerint négy elkülönült, a vadonban nem keveredő zsiráffaj létezik: az északi, a déli, a maszáj és a hálózatos [mintázatú] zsiráf. De gondoljuk, hogy e megkülönböztetés teljesen önkényes, hiszen az adatok szerint a zsiráffajok közötti genetikai különbség nagyobb, mint a jeges- és a barnamedve között. Márpedig azok szemmel láthatóan külön fajokhoz tartoznak. Hogy tovább bonyolódjon a dolog, a génelemzés szerint az északi zsiráfnak van két alfaja, a délinek pedig három, áll a Zsiráfvédelmi Alapítvány sajtóközleményében.

A felfedezésnek hatalmas a fajmegőrzési jelentősége. A zsiráfok veszélyeztetettségi státusa eddig sem volt megnyugtató, hiszen az elmúlt évtizedekben kétharmadára, 150 ezerről 100 ezerre zsugorodott állományuk. De most, hogy kiderült, valójában négy elkülönült fajról van szó, a zsiráfok egyedszáma hirtelen vészesen lecsökkent (pontosabban ráébredtünk, hogy milyen alacsony is valójában). Főleg az északi és a hálózatos zsiráf veszélyeztetett, előbbinek 4750, utóbbinak 8700 példánya él szabadon. Ezzel úgymond felfedeztünk kettőt is a világ legkritikusabb helyzetben lévő nagy növényevő emlősei közül. Az északi zsiráf nyugat-afrikai zsiráf nevű alfajának mindössze négyszáz egyede él a szavannán.

A zsiráffajok gyakorlatlan szemmel szinte megkülönböztethetetlenek. A maszáj zsiráf foltjainak szegélye kissé egyenetlenebb, és a foltok közepén sötétebb pöttyök tűnhetnek föl, az északi zsiráf fején pedig öt pici szarvszerű bütyköt fedezhetünk föl, ha közelről van módunk megvizsgálni, de a világ állatkertjei vélhetően csak genetikai tesztekkel bizonyosodhatnak meg afelől, hogy pontosan milyen állatokat tartanak. Valószínűleg sok helyütt eltérő fajú egyedekből képeztek párokat, és a született utód pedig hibrid lett.

A hasonlóság egyúttal arra is utal, hogy a zsiráffajok földtörténeti időléptékben igen későn, alig másfél millió éve szeparálódhattak egymástól. Összehasonlításként az ember és a csimpánz őse már hat-hétmillió éve elvált egymástól. A példaként felhozott jegesmedvék és barna rokonaik viszont még később, alig 800 ezer-egymillió éve képeztek elkülönült fajokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.