Banán végveszélyben

Egyetlen járvánnyira vagyunk a banántalanságtól.

Molnár Csaba
2016. 11. 10. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az alma, a narancs vagy a szőlő a világ legnépszerűbb gyümölcse, hanem a banán. Évente több mint százmillió tonnát termelnek belőle. Mára a banán gyakorlatilag a világ összes trópusi és szubtrópusi országában megtalálható, több mint száz országban termelik. Ebből azt gondolhatnánk, hogy a világ banántermelése biztosítva van, hiszen szerte az Egyenlítő mentén hatalmas mennyiségben nőnek a banánültetvények. Így ha egyik-másik ültetvény esetleg kipusztul, a többi könnyűszerrel betöltheti a helyét.

Nos nem, mivel szinte kizárólag az úgynevezett Cavendish-féle banánt ültetik mindenhol. E fajta csak ivartalanul, klónozással képes szaporodni. Az újabb növényeket az öregebb példányok föld alatti hajtásainak levágásával vagy laboratóriumi sejtkultúrák szaporításával állítják elő, olvasható a The Conversation netes folyóiratban. Minthogy ivartalanul szaporodik, az utódnövények genetikailag tökéletes másolataik lesznek azoknak, amelyekből szaporították őket. Emiatt ugyanazokra a betegségekre lesznek érzékenyek, a globális banánpopulációban gyakorlatilag nincs genetikai változatosság.

Egy világjárvány nagy valószínűséggel a föld összes banánját kiirtaná. Hogy ez nem puszta riogatás, arra éppen a banán egy – ma már gyakorlatilag nem létező – másik változata szolgáltatja a bizonyítékot. A 20. század közepe előtt egy másik banánfajtát, a gros michelt – vagy ismertebb nevén a big mike-ot – termelték világszerte. Latin-Amerikában országnyi területeken irtották ki az esőerdőt, hogy az így felszabaduló földterületeken gros michel-ültetvényeket telepítsenek. Egészen addig tartott mindez, míg az ötvenes-hatvanas években jött a fuzárium gomba egy fajtája – ez az úgynevezett Panama-betegség. A fertőzés megtámadta a banánnövények gyökereit, és a növényen belüli víz-, illetve tápanyagszállításért felelős szöveteket. Így a növények nem tudtak vizet és más anyagokat felvenni, szállítani, és elpusztultak. A globális Panama-járvány hatására a világ banántermelése összeomlott, nem sokon múlt, hogy a növény nem pusztult ki teljesen. A fuzárium évtizedekig életképes marad a talajban, és nemcsak a földdel, de a fertőzött növények anyagaival és a vízzel is terjed. A fuzáriumellenes növényvédő szerek még ma sem tökéletesek, azok a területek pedig, ahol egyszer már pusztított a fuzárium, sok-sok évig alkalmatlanok maradnak a mezőgazdasági termelésre.

A Cavendish-banán rezisztens volt arra a fuzáriumtörzsre, amely a Panama-betegséget okozta az ötvenes években, így alkalmasnak bizonyult a kipusztult gros michel banánok pótlására. Persze nem volt véletlen, hogy annak előtte nem ez a fajta volt általánosan elterjedt. A beszámolók szerint ugyanis a régebbi banán finomabb volt, és termelése is egyszerűbb volt, kevesebb technikai probléma terhelte. De a fuzárium felülírt minden nehézséget, így a Cavendish-banán átvette a világuralmat. Ma a fejlett országokba exportált banánok 99 százalékát ez a fajta adja.

Persze azt nem várhatjuk, hogy a Cavendish-banán mindenféle fertőzéssel szemben ellenálló lesz. Olyannyira nem az, hogy máris feltűnt egy kórokozó, amely azzal fenyeget, hogy megismétli a fuzárium okozta katasztrófát. Ez is egy gomba, a Pseudocercospora fijiensis, amely a fekete Sigatoka-fertőzést okozza. Ez a betegség nem a gyökereket és a szállítószöveteket támadja, mint a fuzárium, hanem a leveleket. Elpusztítja a levelek zöld színtesteket tartalmazó és fotoszintetizáló sejtjeit, ezáltal lecsökken a banán cukortermelése, ami egyrészt veszélybe sodorja a növény életét, másrészt a gyümölcstermelést akár felére is csökkentheti.

A gazdálkodók egyelőre féken tudják tartani a fekete-Sigatoka-fertőzéseket, de ezek az beavatkozások már ma is hatalmas erőforrásokat igényelnek. El kell távolítani a fertőzött leveleket, és gombaölő szerekkel (fungicidekkel) kell kezelni a növényt. Nem kevesebbszer, mint évente ötvenszer, azaz szinte minden héten. A vegyszerek ilyen elképesztő mértékű használata számos káros mellékhatással jár. Az a legkevesebb, hogy szörnyen megdrágítják a termelést, de károsak a környezetre és a mezőgazdasági munkások egészségére is. Hosszú távon pedig az a legveszélyesebb hatásuk, hogy gyorsítják a gombák evolúcióját. Minden egyes gombaölőszer-permetezés segít szelektálni a gombapopulációból az ellenállóbb egyedeket. A következő nemzedékekbe ezek utódai kerülnek nagyobb valószínűséggel, így a Pseudocercospora villámgyorsan teljesen rezisztenssé válik a ma hozzáférhető növényvédő szerek ellen. Ha ez bekövetkezik, akkor fegyvertelenné válunk a fertőzéssel szemben.

Ha ez nem lenne elég, nemrégiben terjedni kezdett egy új fuzáriumtörzs, amely ellen nem rezisztens a Cavendish-banán. Az úgynevezett Tropical Race 4 (TR4, 4-es számú trópusi faj) régóta ismert, de mindeddig csak alárendelt szerepet játszott, és leginkább Délkelet-Ázsiában volt ismert. Most azonban vészesen terjedni kezdett szerte Ázsiában és Afrikában is. A latin-amerikai banántermelők rettegve várják, hogy mikor ér át a fertőzés az Újvilágba. Az egyszerre támadó két betegség – a fekete Sigatoga- és a TR4-fertőzés – ellen egyelőre csak olyan védekező módszerekkel rendelkezünk, amelyek biztosan csak ideig-óráig működhetnek. Az évezredes járványellenes praktikákat alkalmazva a gazdálkodók próbálják megakadályozni a fertőzés terjedését. Az eszközöket fertőtlenítik, a földet nem viszik át egyik farmról a másikra. De ezzel legfeljebb csak elodázhatják az elkerülhetetlent.

A banánnal foglalkozó növénypatológusok előtt álló legnagyobb feladat tehát az, hogy ellenállóvá tegyék a növényt az új kórokozókkal szemben. Általános igazság, hogy a nagy, genetikailag uniform monokultúrák sokkal inkább ki vannak téve a betegségeknek, mint a diverz populációk, hiszen minden növény ugyanazokkal a gyengeségekkel, sebezhetőségekkel rendelkezik. A természetben több mint ezerötszáz banánfajt írtak le eddig, így elvileg van lehetőség a kereskedelmi célra termelt banán genetikai állományának sokszínűbbé tételére. Persze nem véletlenül nem ezeket termelik. Kicsik a gyümölcseik, keveset teremnek, nem magtalanok, ízük savas, és így tovább. Viszont közeli rokonai a Cavendish-banánnak, így alkalmasak lehetnek arra, hogy belőlük származó géneket vigyenek át a kultúrfajtába. Mivel nem minden vad banán érzékeny a most pusztító fertőzésekre, feltételezhető, hogy egyikük-másikuk rezisztenciagénekkel is rendelkezik.

Mára elkészült a banángenom szekvenálása, ahogy a betegséget okozó fuzáriumgomba és a Sigatoka-gomba teljes genetikai kódja is ismertté vált. Ahhoz azonban, hogy mindezekből az információkból a gyakorlatban is alkalmazható gyógymód vagy rezisztens növénytörzsek készüljenek, még igen hosszú és költséges kutatóprogramra lenne szükség. A világ banántermelését irányító konglomerátumok – amelyek elsődleges érdeke lenne elvileg, hogy egyetlen termékük ne pusztuljon ki – láthatóan igyekeznek tudomást sem venni a veszélyről. Talán a védekezés költségeit sokallják, talán attól félnek, hogy ha drasztikus lépéseket kezdeményeznének, az negatív irányba módosítaná a befektetők hangulatát, így részvényeik árfolyamát.

A Quartz által megszólaltatott iparági szereplők szerint nincs nagy veszélyben a latin-amerikai banántermés, amely a világ termelésének több mint hetven százalékát adja, értéke pedig 9 milliárd dollár évente. A Floridai Egyetem professzora, aki annak idején felfedezte a TR4-et, azon a véleményen van, hogy a betegség talán már Latin-Amerikában van, csak nem vették észre, esetleg próbálják eltitkolni. A világ legnagyobb banánkereskedője, az 548 millió dollár forgalmú Chiquita szóvivője ezzel persze nem ért egyet. Mint elmondta, a betegség jelenleg egyáltalán nem jelent komoly kockázatot Amerikában.

Pedig hogy mekkora a valós veszély, azt jól mutatja a Fülöp-szigetek példája. A gros michel banánt kiirtó fuzárium, a Tropical Race 1 összesen 8 milliárd dolláros kárt okozott. Ezzel szemben a TR4 csak a Fülöp-szigeteken 400 millió dolláros veszteséget okozott alig egy-két év alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.