Hasfájás, puffadás, görcsök, hasmenés – a laktózintolerancia, más néven tejcukor-érzékenység jellegzetes tünetei. A kialakult problémák miatt egyre több laktózmentes termék sorakozik a boltok polcain.
Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a lapunkhoz eljuttatott közleményben jelezte: a tejcukorbontó enzim működése genetikusan meghatározott. Akiknél az életkor előrehaladásával minden kóros esemény, betegség nélkül az enzimműködés gátlása lép fel, azoknál maradandóan és nagymértékben csökken vagy megszűnik a laktóz bontása. Egyes ázsiai és afrikai népeknél ez a lakosság 90 százalékát is érinti, Magyarországon 27 százalékra tehető a laktózintoleránsok száma. Ez rendszerint 12 éves kor felett alakul ki. A laktózintolerancia lehet múló állapot is, mikor valamilyen betegség következtében jön létre, ez a másodlagos laktózérzékenység.
Polgár Marianne szerint ha valóban laktózintolerancia okozza a panaszokat, akkor annak hátterében csecsemők és kisgyermekek esetében még nem a genetikai eltérés, hanem valamilyen betegség következményeként kialakult laktózfelszívódási zavar áll. A genetikai vizsgálat elvégzése csak bizonyos életkor felett indokolt. Az azonban már most látszik, hogy az utóbbi időben észrevehetően többen érdeklődnek a tejcukor-érzékenység genetikai vizsgálata iránt.
Csecsemő- és kisgyermekkorban másodlagos laktózfelszívódási zavarral találkoznak az orvosok, de ez a kórkép bármely életkorban kialakulhat. A tejcukorbontás zavarának oka, hogy a tejcukrot, más néven laktózt lebontó laktázenzim a vékonybélbolyhok felszínén helyezkedik el, és minden olyan betegség, amely a bélnyálkahártyát károsítja, így a hasmenéses betegségek, de a lisztérzékenység, a vékonybél gyulladásos betegségei is, az enzim csökkent működésével járhatnak.
A tünetek csecsemő- és felnőttkorban is hasonlók lehetnek, de a súlyosság foka az enzimaktivitás mértékétől és az elfogyasztott tejcukortartalmú élelmiszer mennyiségétől függ. A belekben emésztetlen tejcukor hasmenést vált ki, de haspuffadást, hasi görcsöt, felfúvódást, hasi fájdalmat, émelygést, hányingert, fejfájást is okozhat.
A laktózintolerancia kivizsgálása a kilélegzett levegőből is lehetséges, ez a H2-teszt. Ezt testsúlykilogrammonként kétgrammnyi tejcukor éhgyomorra elfogyasztása után megfelelő készülékkel mérhetjük.
Az elsődleges laktózintolerancia mérésére genetikai teszt, a laktázgén vizsgálata alkalmas, amely azt mondja meg, hogy az illető milyen genotípusba tartozik. Az illető genetikai állománya jelzi, hogy az élete során laktózintoleráns lesz-e. Ez a vizsgálat csecsemőknél, 5 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem értékelhető, mert minden népességben a csecsemők és a kisgyermekek genetikailag képesek a tejcukor emésztésére, ez teszi lehetővé az anyatej fogyasztását is. Négy-öt éves kortól csökkenhet a lebontó képesség, de a genetikai vizsgálat elvégzése inkább csak 12 éves kor felett ajánlható, mivel gyermekkorban nem tükrözi a laktózlebontás aktuálisan fennálló képességét.