Megrövidül a síszezon a klímaváltozás miatt

Hetven százalékkal csökkenhet az évszázad végéig a hó mennyisége.

MTI
2017. 02. 16. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A klímakárosító anyagok kibocsátásának csökkentése nélkül csak a 2500 méternél magasabban fekvő területeken lesz a síeléshez elegendő természetes hó. Az Alpokban több területen is az elmúlt 150 év leggyengébb hóhozamát mérték decemberben – írta közleményében Christoph Marty, a davosi Hó- és Lavinakutató Intézet (SLF) munkatársa.

Ausztria több régiójában is extrém száraz volt az időjárás decemberben, a Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet szerint a csapadék mennyisége az egész országban 79 százalékkal az átlag alatt volt. A kevés csapadék és a hegyekben mért magas hőmérséklet együtt azt eredményezte, hogy a friss hó mennyisége 60-75 százalékkal az átlagos decemberi hómennyiség alatt volt.

A The Cryosphere című szaklapban megjelent tanulmányuk elkészítéséhez a svájci tudósok számos aktuális és múltbéli időjárási adaton és különböző klímaváltozási modelleken alapuló részletes becsléseket készítettek.

A Lausanne-i Műszaki Egyetem munkatársaival közösen végzett munkájuk során az SLF kutatói arra jutottak, hogy a hegyvidéki területen a jövőben egyre ritkább lesz a havas karácsony. Az Alpok hótakarója az évszázad végéig minden magassági szinten és minden modell esetén csökkenni fog.

A leginkább érintett régiók az 1200 méter alatti területek, de még a 3000 méter feletti területeken is 40 százalék körüli visszaesés várható.

„Ha úgy folytatjuk, ahogyan eddig, akár 70 százalékkal is csökkenhet a hótakaró. A csökkenést azonban 30 százalék körül lehetne korlátozni, ha sikerül a globális felmelegedés növekedésének mértékét az évszázad végéig kevesebb mint 2 Celsius-fok alatt tartani. Az Alpok hótakarója mindenképpen csökkenni fog, de a jövőbeli kibocsátás mértékétől függ, hogy mennyire” – emelte ki Marty.

A kutatás során kiderült az is, hogy megrövidül az alpesi tél. A klímaváltozás alapján a tudósok arra számítanak, hogy a síszezon fél-egy hónappal később fog kezdődni, mint ma.

A klímaváltozási modellek többsége ugyanakkor a század vége felé a téli csapadék mennyiségének enyhe emelkedését jelzik. „Kutatásaink szerint a csapadék az ezzel párhuzamosan növekvő hőmérséklet miatt nem hó, hanem eső formájában fog hullani” – tette hozzá Marty.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.