Rejtélyes radioaktív felhő Európa felett

Vannak, akik eltitkolt orosz nukleárisfegyver-kísérletre gyanakszanak.

Molnár Csaba
2017. 02. 23. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január második hetében a radioaktív jód-131 izotóp a normális értékhez képest kiugróan magas, tehát természetes jelenségekkel nehezen magyarázható szintjét mérte egy norvégiai megfigyelőállomás Svanhovd város közelében. Az állomás néhány száz méterre található az orosz határtól, a Kola-fésziget mellett. A norvég hatóságok mégsem tartották szükségesnek minderről értesíteni a közvéleményt. A következő két héten aztán számos más országban – elsőként Lappföld Finnországhoz tartozó részén és Franciaországban, később Lengyelországban, Csehországban, Németországban, Spanyolországban, Ausztriában, Svédországban és Szlovákiában – is kimutatták a jód-131-et, igaz az első méréseknél alacsonyabb koncentrációban. Először a franciák tettek közzé közleményt az incidensről február 17-én, jó egy hónappal az első észlelés után.

Kérdés, hogy miért nem tartották szükségesnek nyilvánosságra hozni az erősen aggasztó radioaktív légszennyezés tényét a norvégok. A norvég sugárzásvédelmi hatóság elnöke, Astrid Liland azzal védekezett, hogy a sugárzás szintje olyan alacsony volt, hogy nem jelenthet egészségügyi kockázatot senkire. „Nap mint nap mérünk alacsony radioaktivitást a levegőben, mert olyan érzékenyek a műszereink, így nem gondoltuk, hogy mindennek hírértéke van” – nyilatkozta. Liland egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy bárki élőben követheti a méréseiket az interneten, így eltitkolásról szó sincs.

A hatóság elnöke az eset hírértékének megítélésekor nagyot tévedett. Az első norvég mérések szerint január 9-e és 16-a között a jódizotópok sugárzása 0,5 mikrobecquerel (µBq) volt légköbméterenként, de a franciák, mielőtt a nyilvánosság elé léptek volna a hírrel, már csak 0,1 és 0,3 mikrobecquerel közötti értékeket mértek. Finnországban 0,3 mikrobecquerel volt a sugárzás szintje. Fontos tudni, hogy bár a 131-es tömegszámú radioaktív jódizotóp bizonyos töménységben rákkeltő, de ahogy Paracelsustól, a toxikológia atyjától tudjuk, „a dózis teszi a mérget”. A jelenleg mérhető sugárzás erőssége pedig vélhetően valóban nem okoz semmiféle egészségkárosodást.

Ugyanakkor fontos lenne tudnunk, honnan származik a szennyeződés. Minthogy ember alkotta radioaktív anyagról van szó, elsőként mindenki arra gondol, hogy valamilyen nukleáris tevékenység eredményeképpen kerülhetett a levegőbe. Az atomenergiának pedig kétféle felhasználási területe van: a békés – energetikai vagy orvosi – és a hadi célú. Minthogy mindeddig senki sem vállalta magára a felelősséget, önkéntelenül is az utóbbi jut sokak eszébe. Az atmoszféra radioaktivitását monitorozó mérőállomások globális hálózatát azért telepítették a hidegháború idején, hogy a felső légkörben szétterjedő nukleáris szennyeződés nyomon követésével az ellenséges tömbök értesüljenek a másik atombomba-kísérleteiről.

A már idézett Liland sem akart feltételezésekbe bocsátkozni – más értelmezés szerint nem akart minden információt publikussá tenni –: „a mérések idején nagyon rossz volt az időjárás, így nem tudjuk meghatározni a szennyeződés pontos forrását. A számos európai észlelés alapján kelet-európai kiindulópont valószínűsíthető.”

Az első mérések északkeleti elhelyezkedése alapján sokan Oroszországot sejtik az incidens mögött. Az mindenesetre teljesen biztos, hogy a forrást felügyelő hatóság, állam, hadsereg pontosan tudja, hogy ők voltak, csak hallgat. Az összes radioaktív izotópokat hasznosító létesítmény fel van szerelve sugárzásmérőkkel, a levegő, víz és minden egyéb radioaktivitását mérő szenzorokkal. Minden környező országban vannak atomerőművek, némelyik nukleárisfegyver-arzenállal, atommeghajtású tengeralattjárókkal és jégtörő hajókkal is rendelkezik. S ha a kényelmetlen információk eltitkolásáról van szó, és Finnország, Svédország és Oroszország közül kell választani, sokan első nekifutásra az utóbbira tippelnének.

Szerdán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségtől is megszólaltak, de ők is csak széttárták a karjukat. Elmondták, hogy a jódrészecskék nem jelentenek veszélyt az egészségre. Szerintük olyan alacsony a szennyeződés koncentrációja, hogy ha valaki egy teljes éven át csak ezt a levegőt lélegezné be, akkor is csak 0,1 mikrosievert (µSv) sugárzás érné, miközben a természetes háttérsugárzás 2400 mikrosievert évente. A forrást illetően annyit szögeztek le, hogy nem valószínű, hogy a fukusimai reaktorbaleset lenne.

A francia nukleáris biztonságért felelős hivatal (IRSN) is Közép- vagy Kelet-Európára teszi a forrást, hazánkat is felsorolva. Ennek ellentmond, hogy magyar mérőállomások nem jelentettek a természetestől eltérő sugárzásértékeket. Az osztrák hatóságok kizárták, hogy tőlük eredt volna a felhő, és ők is keletre mutogatnak. Az IRSN igazgatója, Didier Champion azt mondta a Reutersnek, hogy a reaktorbaleset mint a szennyeződés kiindulópontja azért nem valószínű, mert akkor a jód-131 mellett más elemeknek is kellene a levegőben lenniük.

Az amerikai hadsereg a szennyeződés hírére felküldte a levegő kémiai elemzésére tervezett különleges Boeing WC-135 Constant Phoenix típusú repülőjét, írja a The Independent. Az utóbbi napokban a repülőgép folyamatosan levegőben van, norvég és brit légibázisokon landol, onnan is száll föl, és főként Jeges-, illetve a Barents-tenger norvég és orosz felségvizekhez közeli területeit monitorozza. Bár a repülőt köztudottan nukleáris incidensek – például a csernobili katasztrófa – és kísérleti atomrobbantások légkörbe került nyomainak felderítésére használják, az amerikai hadsereg szóvivője tagadott mindenféle összefüggést a mostani jódszennyezettséggel: a repülő „jó előre eltervezett menetrend szerint hajt végre küldetéseket, és most is így tesz. Minden más állítás teljesen alaptalan. További részleteket nem áll módunkban közölni.” A repülőnek a Szaglászó becenevet adták, és mindkét szárnyán elhelyeztek olyan detektorokat, amelyek a levegő összetevőit és sugárzását mérik. Akár harminchárom ember is szolgálhat rajta, de általában jóval kisebb személyzettel száll föl, mivel igyekeznek kevés katonát kitenni a lehetséges sugárzásnak.

A The Independent hozzáteszi, hogy a jód-131 leggyakrabban atomrobbantások alkalmával kerül a légkörbe, noha olyankor más elemek is szennyezik a levegőt. Most kizárólag jódot találtak. Ez arra utalhat, hogy a tisztított izotópokat felhasználó gyógyászati ipar – például egy sugárkezelésekhez használatos készítményeket gyártó üzem – lehet a felelős, amely, súlyos törvénytelenséget elkövetve, elmulasztotta értesíteni a kiszökött szennyezésről a hatóságokat.

Magyarország a rendelkezésre álló adatok alapján nem érintett az incidensben. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által kiadott közlemény szerint \"Az OAH megkereste az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszerhez tartozó laboratóriumokat, valamint a hazai radiogyógyszergyártó Izotóp Intézet Kft.-t. A Kft esetében a jód-131 kibocsátás a kérdéses időszakban több nagyságrenddel a megengedett érték alatt volt (a kibocsátási korlát egyéves időtartamra összesen 460 GBq-nyi jód-131). A magyarországi laboratóriumok 2017. január elején nem detektáltak jód-131 izotópot a levegőben.\" 

Egy dolgot lehet biztosan tudni. A jód-131 rendkívül rövid életű izotóp, felezési ideje nyolc nap. Tehát bármi is történt, annak január elején kellett történnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.