Feje tetejére állt a dinók családfája

A Tyrannosaurus inkább a Stegosaurus rokona, mintsem a Brontosaurusé.

Molnár Csaba
2017. 03. 27. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dinoszauruszokat már több mint száz éve medencecsontjuk alapján sorolják két rendbe. Az úgynevezett madármedencéjű dinók közé a csőrös, növényevő őshüllők tartoztak, legismertebb képviselőik a Triceratops és a Stegosaurus. Itt fontos az „úgynevezett” szó, mivel dacára a látszólagos anatómiai hasonlóságnak, e hüllőknek nem sok közük volt a mai madarakhoz. Azok ugyanis éppen a másik rend, a hüllőmedencéjűek (Saurischia) egyik csoportjának továbbfejlődésével jöttek létre. Utóbbiak közé is tartoznak hatalmas növényevők, például a Brontosaurus, illetve az összes ragadozó, élükön a filmsztár Tyrannosaurus rexszel (T-rex).

Éppen a T-rexnek és rokonainak, az úgynevezett theropodáknak (a madarak közvetlen őseinek) kell átköltözködniük a másik leszármazási ágra, ha Matthew Baronnak, a Cambridge-i Egyetem munkatársának igaza van, írja a The Independent, mivel a legújabb kutatások szerint inkább a Stegosaurusszal állnak közelebbi rokonságban. A paleontológusok 75 dinoszauruszfaj több mint 450 tulajdonságát táplálták a számítógépbe, ezután a program több tízezer lehetséges dinócsaládfát generált. Ezek némelyike valószínűbb volt a többinél, mivel egymáshoz több tulajdonságukban hasonló fajok között feltételezett rokoni kapcsolatokat. Végül a nyolcvan legvalószínűbb fa kombinálásával hozták létre a végsőt (vagy legalábbis azt, amely a mai ismereteink szerint a legvalószínűbbnek tűnik).

Az új, Nature-ben publikált elemzés azt is valószínűsíti, hogy az eddig feltételezettnél röpke tízmillió évvel korábban, 247 millió évvel ezelőtt jelent meg az első dinoszaurusz bolygónkon. E faj a Tanzániában talált Nyasasaurus lehetett, amely két-három méter magas növényevő volt. Sőt Baron azt is feltételezi, hogy megtalálta a dinók közvetlen ősét is, amelynek maradványaira a mai Skóciában, tehát kifejezetten északon találtak rá. Ez nagyban ellentmond a mai közmegegyezésnek, amely azt valószínűsíti, hogy a híres őshüllők a déli féltekén fejlődtek ki. Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy abban az időben teljesen máshogy néztek ki a kontinensek, mint manapság. Két hatalmas, egybefüggő földrész volt: északon Laurázsia, délen Gondwana.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.