Meglepő helyen bukkantak a földön kívüli élet lehetőségére amerikai kutatók: a saját naprendszerünkben, a Szaturnusz hatodik legnagyobb holdján, az Enceladuson – erről számol be a USA Today. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy élőlényeket nem találtak, ellenben gejzírszerűen előtörő hidrogéngázt igen. Emlékeztettek, hogy a Földön a termálvízből származó hidrogén több mikróba tápanyagaként szolgál – így pedig egy ökoszisztéma alapja is lehet.
Ezzel az új felfedezéssel a kutatók szerint közel minden olyan elem megtalálható az Enceladuson, amely a földi értelemben vett élethez szükséges, köztük szén alapú, szerves molekulák és víz is. A texasi San Antonio kutatóintézete, a Southwestern Research Institute által vezetett kutatás eredményeit a Science folyóiratban publikálták.
Eddig két, az élethez nélkülözhetetlen elem, a foszfor és a kén jelenlétét még nem sikerült bizonyítani, de így is úgy vélik, hogy az Enceladus a lista élére került, ami a naprendszerben fellelhető, életre alkalmas földön kívüli égitestek listáját illeti.
A mostani felfedezés előtt már korábban kiderült, hogy a jéggolyóra hasonlító hold külső fagyott felszíne alatt egy sós óceán található. A kutatók azt is vizsgálták, hogy elég savas-e a tengervíz, és tartalmaz-e elég hidrogént és szén-dioxidot, hogy elegendő tápanyagot biztosítson a mikrobáknak, és arra jutottak, hogy bőségesen.
Sok más kutató az utóbbi eredmények hitelességében kételkedik, ettől függetlenül a szakma üdvözölte és reménykeltőnek nevezte az eredményeket.