Az ENSZ legvalószínűbbnek tűnő forgatókönyve szerint 2100-ra 11,2 milliárd ember él majd a bolygón, bár hangsúlyozzák, ez csak egy lehetőség. Létezik olyan számítás is, amely szerint 16,6 milliárdan leszünk, a másik véglet a 7,3 milliárd, ami kevesebb, mint a jelenlegi 7,5 milliárd. 2050-ig mindegyik változat emelkedést jósol.
Egyrészt mert tovább élünk, mint korábban, másrészt mert kevesebb gyermeket vállalunk. 1950-ben még szerte a világon sokan voltak azok, akik nem is remélhették, hogy megérik az ötvenedik születésnapjukat. Ma a várható élettartam 72 év, és a számítások szerint ez 2100-ra már 83 lesz. Ha nő az élettartam, az emeli az átlagéletkort is, miközben kevesebb gyermek születik, aki eltarthatná az idősebb generációkat. A korfa piramis helyett egyre inkább méhkas alakzatot ölt.
Feltehetőleg 41 megapolisz lesz 2030-ra, azaz olyan település, ahol több mint tízmillió ember él, 2050-re pedig az emberiség kétharmada lesz városlakó. A nagyon sűrűn lakott városok rendkívül kis alapterületen képesek lakhatást nyújtani sokaknak. A sűrűség tekintetében a mai Mumbaihoz hasonlító, majdan 6,3 milliárd embernek otthont adó nagyvárosok összesen két és fél Magyarországnyi helyen elférnének. Ha azonban a mai Atlanta népsűrűségével számolunk, máris Egyesült Államoknyi helyre lenne szükség ugyanennyi ember elhelyezésére.
A ma az emberiség által használt energia kétharmada fosszilis hordozókból származik. A megújulók a teljes fogyasztás mindössze tíz százalékát teszik ki, igaz, arányuk gyorsan nő. A globális napenergia-fogyasztás a 7,5-szerese volt 2015-ben a 2010-esnek. Azok az országok, amelyek kellő hellyel rendelkeznek, hogy újabb és újabb turbinákat és paneleket helyezzenek ki, gyorsan nagy előnyre tehetnek szert.
Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint hamarosan az Egyesült Államok állásainak közel a felét robotok vagy számítógépek tölthetik be. A következő egy-két évtizedben a telemarketingesek, a taxisok vagy a könyvelők állásai komoly veszélybe kerülhetnek, míg a kicsit több kreativitást vagy kézügyességet igénylő munkák sokkal tovább megmaradhatnak jelenlegi formájukban. A munkaerőpiacnak hamarosan készen kell állnia az új kihívásokra.