Kína saját Wikipédiát indít, amelyet nem szerkeszthet akárki

Legalább 300 ezer szócikket szeretnének összegyűjteni, nyilván a kommunista párt szájíze szerint.

MTI
2017. 05. 04. 13:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína a Wikipédiához hasonló, saját online enciklopédiát indít, amelyet azonban nem szerkeszthet a nagyközönség – közölte csütörtökön a kínai média. A totális információ-ellenőrzés jegyében a szerkesztőket Peking fogja kiválasztani, és kizárólag ők hozhatnak majd létre szócikket az enciklopédiában.

„A valóság vezet minket, szerkesztési és lektorálási folyamatunk pedig nagyon szigorú” – bizonygatta Csang Paj-csun, a tudomány- és technológiatörténeti részleg főszerkesztője. Csang azt mondta, hogy az eltérő nézeteket egy bizottság békíti majd össze.

A kínai enciklopédiába legalább 300 ezer szócikket szeretnének összegyűjteni, amelyek a tudomány, az irodalom, a politika és a történelem témáit ölelnék fel. Az erőfeszítéseket a Kínai Kommunista Párt (KKP) központi propagandáért felelős részlege hangolja össze. A propagandaosztály ad utasításokat a kínai médiának, az internetes vállalatoknak és a kiadóknak, illetve az oktatás felügyeletéért is felelős.

Ez a részleg bízta meg az online enciklopédia szerkesztésével a Kínai Enciklopédia Könyvkiadót is, amely a legelterjedtebb nyomtatott enciklopédia kiadásáért is felel. A kiadóház 20 ezer szakértőt akar megbízni az előírt mennyiségű szócikk létrehozásával. A kizárólag kínai nyelven készülő enciklopédia a tervek szerint a jövő évtől válik elérhetővé az interneten.

Peking az internet és a szabad információáramlás korában is mindent megtesz azért, hogy a lehető legszigorúbban szabályozza a médiát és az információforrásokat. Kína rendszeresen blokkolja a Facebookot és a Twittert, és több alkalommal letiltotta a Wikipédia angol, illetve kínai honlapját is.

A várakozások szerint a kínai enciklopédiát a KKP szája íze szerint állítják majd össze. Csiao Mu, egy pekingi független médiaszakértő úgy véli, hogy az új online enciklopédia sokban eltér majd a Wikipédiától, és ha megjelenhet, akkor vagy önmagát cenzúrázza, vagy a hatóságok fogják majd cenzúrázni. Csiao szerint az enciklopédia az érzékeny történelmi eseményekről egyoldalúan, a KKP ízlését kiszolgálva fog írni, vagy egyszerűen hiányozni fognak belőle egyes szócikkek, például a Tienanmen téri vérengzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.