Sokkal erősebb volt a T.-rex harapása, mint eddig gondolták

A hatalmas ragadozó felapríthatta és szétmorzsolhatta áldozatai csontjait.

MTI
2017. 05. 17. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogai nem lendületből sújtottak le az áldozatra, hanem különösen nagy nyomást fejtettek ki – írták a Scientific Reports című tudományos lapban megjelent tanulmányukban a Tallahassee-ben lévő Floridai Állami Egyetem kutatói, akik számítógépes modellezéssel jutottak új adatokhoz.

Mivel a T.-rex kúp alakú fogai nagyon robosztusak voltak, és négyzetcentiméterenként több mint 30 tonnányi nyomást tudtak kifejteni, a hatalmas ragadozó áldozatai csontjait felapríthatta és szétmorzsolhatta. Erre rajta kívül csak emlősök, például a farkasok és a hiénák képesek, más hüllők nem.

„Ez a csonttörő képesség segítette a T.-rexeket abban, hogy a nagy, szarvakkal rendelkező dinoszauruszokat és a csőrös állatokat is teljesen felemésszék. Így az óriáshüllők hozzájutottak az értékes ásványi sókhoz és a gerincvelőhöz is” – fejtette ki Paul Gignac paleontológus, a tanulmány társszerzője.

A paleontológusok a T.-rex harapásának modelljét az őshüllő állkapcsának anatómiája és a krokodilok és madarak izmai alapján fejlesztették ki. Ezek az állatok a dinoszauruszok élő utódai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.