Rekordalacsony ózontartalom-értékeket regisztráltak hétfő reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) budapesti Marczell György Főobszervatóriumában. Az ózontartalom folyamatos mérése 1969 óta folyik az obszervatóriumban, és ezek a valaha mért legalacsonyabb értékek június első felét tekintve. Később, napközben, az ózontartalom egy kicsit elkezdett emelkedni, de még mindig rendkívül alacsonynak mondható.
A reggeli értékek közel 20 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint a mai napra érvényes sokéves átlag. Míg a természetes változékonyság – vagyis a még normálisnak mondható eltérés – alsó határa 12 százalék. Az emelkedés után az ózontartalom még mindig a természetes változékonyság alsó határa alatt van, délután háromkor 13 volt. A kiugró ózonhiány oka egyelőre nem ismert pontosan, erre az átfogó elemzés adhat majd magyarázatot.
Az ózonhiány következtében erős az UV-sugárzás: Siófokon hétfőn dél körül a besugárzás megközelítette a 9,0 UV-index értéket – ezt egy tízfokú skálán mérik –, de Kékestetőn is 8,0 UV-index felett volt a déli besugárzás. A többi mérőhelyen (Budapest, Kecskemét, Sármellék) a felhőzet miatt nem kúszott ennyire magasra az index, de mindenütt 7,0 felettiek voltak a dél körül mért értékek.
Az OMSZ keddre is nagyon erős, sőt, extrém (8,1-es) UV-sugárzásra figyelmeztet. A szolgálat azt kéri, hogy mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás által okozott leégés ellen. Amennyiben lehetséges, napközben, 11 és 15 óra között kerüljék a napozást. Vállat takaró póló, szalmakalap, illetve fényvédő krém használata mindenképpen javasolt, hiszen normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet.