Magyar tudósok értek el áttörést az Alzheimer-kór kezelésében

Az eredményeknek köszönhetően lassíthatják a tünetek súlyosbodását.

MTI
2017. 08. 08. 13:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Magyarországon közel kétszázezer Alzheimer-kórban szenvedő ember él, akiknek életminősége csak a korai diagnózissal és kezeléssel őrizhető meg. A gyógyíthatatlan betegségben szenvedő betegek negyedénél epilepsziás rohamok mutathatók ki, a páciensek felénél epilepsziás működészavar bizonyítható – olvasható az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben (OKITI) működő Alzheimer-epilepszia kutatócsoport MTI-hez eljuttatott közleményében.

A Nemzeti agykutatási program által támogatott magyar tudósok az agy elektromos tevékenységét huszonnégy órán keresztül regisztráló, harminckét csatornás Holter-elektroenkefalográffal (Holter-eeg) vizsgálták a kutatásban részt vevő mintegy nyolcvan betegeket, és három év alatt gyűjtött adatok elemzésével mutatták ki az összefüggést az epilepszia és az Alzheimer-kór között.

„A kutatás eredménye azért jelentős, mert az epilepsziás demens betegek állapota a többi Alzheimer-kóros beteghez viszonyítva kétszer gyorsabban romlik. Mivel az epilepszia tüneteinek enyhítésére számos gyógyszerrel rendelkezünk, ez az Alzheimer-kór ellen új terápiás támadáspont lehet” – idézi a közlemény Horváth András Attilát, a csoport kutatóorvosát. Az elsődleges eredmények azt mutatják, hogy bizonyos epilepsziaellenes gyógyszerek alkalmazásával a betegek életminősége javítható, állapotuk romlása lassítható.

Az eredményeket eddig tizenegy nemzetközi és hazai szakmai fórumon publikálták, egyebek között olyan neves orvosi folyóiratban is, mint a Journal of Alzheimer’s Disease. Idén az Európai Neurológiai Akadémia amszterdami kongresszusán mutatták be a kutatás eredményeit, neves szakértőkből álló bizottság döntése alapján a legfontosabb újdonságokat összegző szekcióban.

Az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben zajló kutatómunka nemzetközileg is kiemelkedik, a témával ugyanis mindössze néhány kutatócsoport foglalkozik világszerte, és speciális, koponyán belüli eeg-elvezetéseket a magyarokon kívül mindössze egy kutatócsoport végez, az Egyesült Államokban – áll a közleményben. Kiemelik: évente összesen 7,7 millió új demens beteget regisztrálnak világszerte. A demencia az egyik leggyakoribb időskori betegség, előfordulása az átlagéletkor emelkedésével évről évre nő. A demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.