55 éve látogattuk meg először a bolygót, ahol gyakrabban van újév, mint éjfél

A Mariner–2 volt az a szonda, amelyik ráébresztett bennünket, hogy a Vénusz nem a Föld forró vérű ikertestvére.

Csécsi László
2017. 12. 14. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emberekben sokáig idilli kép élt a Vénuszról. A csillagászok úgy gondolták, bolygótestvérünk felszíne leginkább egy trópusi őserdőre hasonlít, mivel több meleget kap a Naptól, mint a Föld. Ennél nagyobbat nem is tévedhettek volna. Az édenkert helyén ugyanis poklot találtak.

De ne szaladjunk ennyire előre. Amikor 55 évvel ezelőtt, 1962 december 14-én a Mariner–2 űrszonda 34 745 kilométernyire megközelítette a bolygót, még nagyon keveset tudtunk róla. Azt feltételeztük, hogy akárcsak a Földet, a Vénuszt is erős mágneses mező öleli körül, ami eltéríti a napból érkező töltött részecskéket, a napszelet. A szonda azonban kiderítette, hogy a Vénusz mágneses tere a Földéhez képest elhanyagolható. Ennek az az oka, hogy a bolygótestvérünk nagyon lassan forog. A Vénuszon egy év 224,7 földi napig tart, míg egy nap 243-ig. Gyakrabban van újév, mint éjfél. A Föld mágneses mezeje a vasból és nikkelből álló külső mag áramlásainak köszönheti a létét. Ezeket a mozgásokat a bolygó forgása generálja. A Vénusz viszont nem forog elég gyorsan. A mágneses mező hiányának következtében a bolygó felső légkörébe kerülő könnyű anyagokat, például a hidrogént, a napszél szétszórja a világűrben.

A Mariner–2 a Vénusz hőmérsékletének alakulásáról is sokat elárult. Mint azt Almár Iván csillagász lapunknak elmondta, ez a szonda derített fényt arra, hogy a bolygó nap felé forduló és árnyékos oldalán is hasonlóan magas, több mint négyszáz fok a hőmérséklet. Korábban a kutatók azt feltételezték, hogy az éjszakai oldal jóval hűvösebb a naposnál. A kiegyenlített hőeloszlásból arra lehet következtetni, hogy a Vénusz felső légkörében erős szelek dúlhatnak, ezek szállítják át a felhevült légkör anyagát a bolygó árnyékos oldalára.

A szonda egyébként nemcsak tudományos, hanem mérnöki szempontból is forradalmi volt. Azon túl, hogy ez volt az első kutatóegység, amit sikeresen tudtunk eljuttatni egy másik bolygóhoz, abban is egyedülálló volt, hogy a mérési eredményeit visszaküldte a Földre. Továbbá sikeres, távolról vezérelt pályamódosításokat hajtott végre. Igaz ugyan, hogy a Szovjetunió több mint egy évvel korábban, 1961 májusában elküldte a Vénuszhoz a Venyera–1 névre hallgató szondáját, de azzal egy héttel az indítás után megszakadt a kapcsolat. A Mariner–2 ezzel szemben végrehajtotta, amit rábíztak, majd eltávolodott a Vénusztól, és 345,9 nap keringési idejű Nap körüli pályára állt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.