A tavalyi volt a második-harmadik legmelegebb év a feljegyzések XIX. század végi kezdete óta – közölte csütörtökön az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA).
A WMO adatai szerint az átlagos földfelszíni hőmérséklet 1,1 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti átlagnál, a NOAA szerint a globális átlaghőmérséklet 0,84 Celsius-fokkal volt magasabb a XX. századi átlagnál.
„Az 1,1 Celsius-fokos emelkedés nyilvánvaló jele annak, hogy folytatódik az üvegházhatású gázok okozta hosszú távú klímaváltozás” – közölte a világszervezet.
A hőmérsékleti melegrekordot 2016 tartja, amikor 1,2 Celsius-fokkal volt magasabb az átlagos földfelszíni hőmérséklet az iparosodás előtti átlagnál, a 2017-es adat megegyezik a 2015. évivel.
2016-ban és 2015-ben azonban világszerte éreztette hatását a Csendes-óceán egyenlítői térségének erős felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség, így 2017 az El Nino hatása nélküli legmelegebb év volt. A 18 legmelegebb év közül 17 a XXI. században volt a feljegyzések kezdete óta – hívták fel a figyelmet a WMO jelentésének készítői.
A múlt év szélsőséges időjárási jelenségei között említették a szakemberek az Egyesült Államok és a karib-tengeri térség által elszenvedett, pusztító hurrikánszezont, a legkisebb tengeri jégkiterjedést az Északi-sark térségében a tél közepén és a korallzátonyok tömeges pusztulását az igen meleg tengervíz miatt.