Egy ritka, korábban csak haszonállatok körében megfigyelt szemféregfertőzés első humán előfordulását dokumentálták az Egyesült Államokban egy fiatal nőnél, aki a Thelazia gulosa nevű szemféreg 14 példányát távolította el a bal szeméből – írja az MTI.
A beszámoló szerint az Oregon államban falusias körülmények között élő, gyakran lovagoló és halászó 26 éves nő egy hete szenvedett szemirritációtól, amikor 2016 augusztusában egy áttetsző, alig 1 centiméteres férget talált a szemében. Orvosokhoz fordult, de végül maga találta meg és távolította el a többi férget az elkövetkező hetekben. Miután minden parazitától megszabadult, tünetmentessé vált, és az is maradt.
A ritka szemféregfertőzés első ismert humán esetéről az American Journal of Tropical Medicine and Hygiene című szakfolyóirat számolt be aktuális számában.
A Thelazia gulosa nevű fonálféreg eddig csak szarvasmarháknál fordult elő az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén. A parazitát olyan apró legyek terjesztik, amelyek a szemgolyót védő folyadékkal, a könnyel táplálkoznak. A féreg hosszan tartó jelenléte a szaruhártya átfúródását okozhatja, szélsőséges esetben akár vakság is lehet a következmény.
A Thelazia-férgeknek eddig csak két olyan faját ismerték, amely embernél is előfordul, főleg Európában és Ázsiában, rossz körülmények között élő, főleg állattenyésztéssel foglalkozó emberek körében.