A bőr színének változása alapján dolgoztak ki új technikát a Utahi Állami Egyetem tudósai, hogy a vérkeringés állapotáról információhoz jussanak. Jake Gunther elektromérnök professzor és egykori tanítványa, Nate Ruben olyan technológiát fejlesztett ki, amely videokamera és szoftver segítségével becsüli meg a pulzusszámot – számolt be a szabadalomról az Eurekalert.org nyomán az MTI.
„Ahogy a szív keringeti a vért az artériákon és a vénákon át, a bőr által elnyelt fény mérhető módon változik. Szabad szemmel nem látható, de amikor a szoftverünk feldolgozza a kamera képeit, a változás egyértelmű” – magyarázta Gunther.
A videokamerák színértékei közül a zöld nyújt olyan információt, amely lehetővé teszi a pulzusszám becslését.
„A vér hemoglobinja a zöldnél mutat fényelnyelési kiugrást, tehát amikor a vér az artériákon át a bőr közelében áramlik, több zöld nyelődik el, kevesebb verődik vissza, ami azt jelenti, hogy a kamera képein kevesebb zöld értéket látunk” – mondta Gunther.
A program a színadatokat elemezve számítja ki az arc, a nyak és a karok bőrének átlagértékeit.
Ez a bőrérintkezést nem igénylő megfigyelőrendszer forradalmasíthatja az orvosi felszerelések és a fogyasztóknak szánt készülékek – többek között a babák légzésfigyelői vagy a fitneszeszközök – világát.
A találmány egy jövőbeli változata még a vérnyomást és a vér oxigénszintjét ellenőrző berendezéseket is felválthatja.
Az ötlet akkor fogant meg, amikor 2012-ben Rubennek és feleségének megszületett az első gyermeke, és az anya folyamatosan figyelte álmában az újszülöttet. A sok bölcsőhöz szaladgálás miatt jutott eszébe a férjnek, hogy jobb bébiőrt kellene fejleszteni. Akkoriban egy hasonló elképzelésen dolgozott, webkamera segítségével becsülték meg a pulzusszámot. A technika nem bizonyult jónak, mert az alvó babák nem mozdulatlanok alvás közben, a kamera jelzéseit megzavarta a mozgás.
Ruben és Gunther azonban olyan módszert dolgozott ki, ami kiszűri a szükséges jeleket.