Fordulat következhet a rák elleni küzdelemben, mivel az amerikai Stanford Egyetem kutatói új gyógymódot dolgoztak ki egérkísérletek segítségével. A módszerük egyik különlegessége az volt, hogy a tumorba injekciózása után a szervezet további tumorait is el tudták pusztítani – emeli ki a Stanford Medicine magazin.
A korábbi kísérletek során többféle molekulával és vírussal dolgoztak a kutatók, ám azok nem vezettek eredményre. A legújabb vizsgálat során húsz új molekulát tesztelt Ron Levy csapata. Az egerekben először is tumorokat növesztettek rákos sejtek bejuttatásával, majd a molekulákat sorra beinjekciózták a növekedésnek indult tumorokba. Az eredményt figyelve azt látták, hogy egy molekulapár bizonyult hatékonynak, ennek egyik komponense a CpG nevű DNS-szakasz, a másik pedig egy antitest. Az előbbi a dendrikus sejteket stimulálja – ezek támogatják a rákkal szembeni védekező mechanizmust. Az OX-40 elnevezésű receptorhoz kötődő antitest pedig a T-limfocitákat aktiválja.
Mint Ron Levy elmondta, a molekulapár együttese azért is érdekes, mert külön-külön nem vezettek eredményre. Összekapcsolva azonban tíz napon belül eltűnt a befecskendezett tumor, valamint az azon kívüli tumor is, körülbelül kétszer annyi időn belül.
Az egerek után embereken végeztek kísérleteket, és csak bizakodni lehet, hogy a hatás hasonló lesz. A klinikai tesztekkel nyirokrákos betegeken tesztelik majd a hatóanyagot. A kutatás vezetője úgy véli, jók a kilátásaik, a kísérlet várhatóan eredményes lesz több ráktípust és az áttéteket illetően is. A kutatáson kívüli szakemberek is optimisták – olvasható a Science magazinban, mivel az egerekkel mellrák esetén is eredményes volt a szer, amely daganattípus nagyobb hasonlóságot mutat az emberi szervezetben találhatóval.
Az eredményekről beszámoló tanulmány a Science Translational Medicine szaklapban is megjelent.