Kozmikus részecskék segíthetnek megérteni a piramisokat

Még napjainkban is rengeteg a kérdőjel az egyiptomi építmények keletkezése körül.

RZ
2016. 01. 18. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok múlt hónapban gyűjtöttek berendezéseik segítségével radiológiai részecskéket, úgynevezett müonokat a Kairóhoz közeli piramisban, azt várva mindettől, hogy többet tudhatnak majd meg a Sznofru fáraó által emelt építmény keletkezéséről. A müonok a Föld atmoszférájából zuhannak a felszínre, sőt, a legkisebb réseket kihasználva a piramisokhoz hasonló épületek belsejébe is eljuthatnak, ahol a keményebb anyagok elnyelik vagy visszaverik őket.

Sznofru déli piramisa egyébként – ellentétben a legtöbb hasonló építménnyel – nem lett temetkezési hely. Úgy tartják, ez volt az egyiptomiak első kísérlete arra, hogy tört falú piramist emeljenek. Sok társához hasonlóan ugyanakkor ennek az épületnek a keletkezési történetében is rengeteg még a kérdőjel, nem tudni például, hogy mikor és miért jelentek meg az oldalán repedések.

Ahogy arra Hany Helal, az Innovációs Örökségvédelmi Intézet alelnöke is felhívta a figyelmet, egyetlen olyan elmélet sem nyert még százszázalékos bizonyosságot, ami a piramisok építésének körülményeit igyekezett magyarázni. A kutatók most azt várják, hogy a müonelemzéssel legalább egy kicsit sikerül jobban megérteniük a rejtélyes építmények keletkezésének történetét.

Ugyanilyen vizsgálatot terveznek egy hónapon belül Egyiptom legnagyobb piramisában, a Kheopsz-piramisban is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.